طراحی دکوراسیون اتاق کودک با قوانین دکوراتورها

اتاق خواب کودکان بهترین محل برای خوش گذرانی و تخیل آنها است در حالی که کودک نوپا ممکن است در حال حاضر اتاق خوابشان را دوست داشته باشند اما احتمالا آن ها در عرض چند سال احساس مشابهی نخواهند داشت کودکان با سرعت بسیار زیادی رشد می کنند و تزیین اتاق آنها هر چند سال یک بار می تواند نیازمند تلاش و هزینه زیادی باشد می توانید از چند ایده دکور خانگی ساده که در دنیای مد آورده ایم استفاده کنید این ایده های اتاق خواب کودک برای کودک رو به رشد عالی هستند.

در دکوراسیون اتاق کودک دیوارها را خنثی نگاه دارید:
رنگ های صورتی یا آبی روشن ممکن است برای مهد کودک خوب باشند، اما کودکان اغلب به سرعت بزرگ می شوند به جای دیوارهای رنگارنگ ، رنگ های خنثی وجود دارند که باید برای اتاق فرزندتان از آن استفاده کنید دیوارهای خنثی یکی از امن ترین ایده های اتاق خواب کودکان هستند، چون آن ها پس زمینه عالی شخصیت رو به رشد کودک را فراهم می کنند.
دیوارهای خنثی روشن هم چنین می توانند باعث شوند اتاق کودک درخشان تر و مجذوب کننده به نظر برسد می توانید دیوارهای اتاق کودک خود را با چیزهای مختلفی تزئین کنید که علایق کودک را منعکس می کنند حتی با دیوارهای سفید، این اتاق با اثاثیه و فرش آبی کمتر خسته کننده به نظر می رسد.

برای دکوراسیون اتاق کودک قطعات کلاسیکی را انتخاب کنید که به مروز زمان از مد نیفتند:
اثاثیه اغلب یک سرمایه گذاری بلند مدت هستند پس وقتی دکوراسیون اتاق فرزندتان را انتخاب می کنید، عاقلانه رفتار کنید. به جای مبلمان تم که فرزند به سرعت رشد می کند، قطعات زیبا و ماندگار را انتخاب کنید که همراه با آن ها رشد خواهند کرد.
قفسه های بلند برای کتاب ها و خرت وپرت ، قفسه های چوبی بزرگ و چمدان های بزرگ برای نوجوان و کودکان مفید هستند. اما اگر قطعه ای مبلمان وجود داشته باشد که بتوانید از آن لذت ببرید این تخت خواب است. در این اتاق، مبل سنتی سفید برای کودک ۸ تا ۱۴ ساله مناسب است.

در دکوراسیون اتاق کودک از تم استفاده نکنید:
کودک نوپای شما ممکن است کارتون ها را دوست داشته باشد، اما بعید است که آن ها در ۱۰ سالگی عاشق این کارتون ها باشند. اثاثیه تم و دکوراسیون می توانند برای کودکان بسیار وسوسه انگیز باشند اما به خاطر داشته باشید باید تمام آن را با رشد کودک خود عوض کنید.
به جای چسبیدن به یک تم در تمام دکوراسیون سعی کنید عناصر را با چیزهای مختلف ترکیب کنید. اگر پسر کوچک شما قطار دوست دارد، می توانید از برچسب دیواری استفاده کنید که به راحتی قابل جابجایی هستند به این ترتیب حتی اگر او این کار را به سرعت انجام دهد سازگاری با شخصیت او نیاز به کار زیادی ندارد.

بازتاب شخصیت را برای دکوراسیون اتاق کودک در نظر بگیرید:
کودکان و بزرگسالان به طور متفاوت به اتاق خواب فکر می کنند در حالی که برای بزرگسالان اتاق خواب تنها جایی هست که در آن استراحت می کنند اما برای کودکان اتاق خواب های آن ها پناه گاه آن ها است بچه ها می خواهند اتاق خواب آن ها بازتاب هر چیزی باشد که دوست دارند.
به همین دلیل است که دکوراسیون اتاق کودک باید شخصیت آن ها را به نمایش بگذارد نه خودتان اگر مکان آرام و ساده ای را دوست دارید کودک رنگ های روشن را دوست دارد سلیقه خود را به کودک تحمیل نکنید پیدا کردن تعادل مناسب بین سلیقه کودک و خودتان کلید تزیین اتاقی است که آن ها در هر سنی دوست خواهند داشت. این اتاق خواب نمونه کاملی از انعکاس منافع کودک به روشی شیک است.

شخصیت بخشی به طراحی دکوراسیون اتاق کودک
در طراحی اتاق بچه به آن شخصیت ببخشید زیرا اتاق بجه ها باید نشان دهنده شخصیت آن ها باشد. در طراحی لوازم و تزئینات اتاق کودک تمرکز خود را بر روی لوازم و وسایلی مثل قالیچه، پرده های کوچک، طرح بالشت و قاب های تزئینی و… قرار دهید که با بزرگ شدن کودک بتوانید آن ها را بدون مشکل تغییر دهید.

استفاده از وسایلی که با گذر زمان قدیمی می شوند برای دکوراسیون اتاق کودک ممنوع
استفاده از یک تخت و وسایل کودکانه برای تزئین و دکوربندی اتاق کودک بسیار مناسب است اما این وسایل کودکانه با گذر زمان و بزرگ شدن بچه ها جذابیت خود را از دست می دهند و ما مجبور خواهیم بود دوباره برای خرید وسایل و مبلمان اتاق برویم و هزینه زیادی را بپردازیم پس بهتر است از همان ابتدا برای اتاق کودک وسایلی انتخاب کنید که با بزرگ شدن کودک نیز تازگی خود را حفظ کنند مثلا یک کمد بزرگ تر با حجم بیشتر برای کودک انتخاب کنید تا جوابگوی البسه کودک در حال رشد باشد.

استفاده از وسایل چند منظوره در دکوراسیون اتاق کودک
برای طراحی و دکور اتاق کودکان از بهترین گزینه ها استفاده از مبلمان و وسایل چند منظوره است. نوزادان تا وقتی بزرگ نشده اند به فضای خالی اتاق نیاز ندارن اما هنگامی که کودکان بزرگ می شوند برای بازی به فضای خالی نیاز دارند پس بهتر است وسایل اتاق چند منظوره باشد مثلا یک تخت خواب جمع شونده که به یک میز و یا مبل تبدیل می شود گزینه بسیار مناسبی است.
برای خرید قفسه نیز مدل هایی را انتخاب کنید که به میز تحریر تبدیل می شوند تا در زمان مدرسه کودک از آن استفاده کند. سعی کنید تختی را انتخاب کنید که زیر آن ها فضای ذخیره سازی برای پنهان کردن وسایل بدون مصرف کودک به خصوص اسباب بازی ها داشته باشد.

در دکوراسیون اتاق کودک المان های گران قیمت را محدود کنید
فاکتورهایی را در طراحی هر قسمت از خانه مانند رنگ اتاق، پوشش کف و طراحی مبلمان در نظر بگیرید که در طی زمان امتحانشان را پس بدهند. مثلا برای انتخاب رنگ دیواراتاق به جای رنگ آبی و یا صورتی پاستل گزینه ای را انتخاب کنید که ماندگاری بیشتری داشته باشد.
برای پوشش کف نیز از گزینه های مرسوم و متداول استفاده نمایید. قیمت معیار خوبی برای اطمینان از متعادل بودن طراحی است. اگر مورد انتخابیتان دارای قیمت بالایی است مطمئن باشید در زمان کوتاه تازگی خود را از دست نمی دهد. لوازم و وسایلی را برای دکورهای خاص انتخاب کنید که اگر قصد تعویض آنها را داشتید مشکلی برایتان به وجود نیاید.

دخیل کردن کودک در طراحی دکوراسیون اتاق
کودک زمان زیادی را در اتاق خود سپری می کند و اتاق او فضای شخصیش می باشد پس بهتر است نظر او را درباره طراحی و چیدمان اتاق بپرسید و به کودکتان بگویید که اتاق او نیز گرچه فضای شخصی اوست اما باید هماهنگ با فضای خانه باشد. دخیل کردن کودکان در طراحی و تزیین اتاقشان سبب می شود طراحی و چیدمان اتاق با سلیقه خود بچه هماهنگی داشته باشد بنابراین او از وسایلش بیشتر مراقبت خواهد کرد .
نهایت استفاده از قفسه ها در دکوراسیون اتاق کودک اهمیت دارد.
کودکان ممکن است کوچک باشند اما وسایل آن ها مقدار زیادی از فضا را اشغال می کند هنگام تزئین اتاق خواب فرزندتان یکی از مهم ترین نکاتی که باید به یاد داشته باشید کاربری بودن آن است.
طرح اتاق خواب فرزندتان ممکن است زیباترین باشد، اما اگر فضا سازی مناسب نداشته باشد، کودک در عرض یک هفته آن را خراب خواهد کرد اضافه کردن راه حل های مناسب نگهداری نیز می تواند راه طولانی در آموزش دادن به فرزندان تان در رابطه با مسئولیت پذیری داشته باشد با این کار برای کودکان آسان است که وقتی بازی را تمام می کنند اسباب بازی ها را کنار بگذارند می توانید به آرامی آن ها را برای انجام دادن کارها تشویق کنید.
با این ایده های همیشگی که در بخش دنیای مد نمناک گفتیم، می توانید یک اتاق خواب برای فرزند خود ایجاد کنید بدون توجه به اینکه چقدر بزرگ می شوند آن ها را دوست داشته باشند اگر به دنبال خانه ای هستید که برای کل خانواده تان عالی است.

دیوارهای اتاق چه رنگی باید باشند؟
انتخاب رنگ ها برای اتاق های دختران:
استفاده از رنگ های برجسته و یا رنگ های هماهنگ به عنوان مثال، قالیچه مطابق با پردها در رنگ های مشابه
استفاده از رنگ های مناسب مانند خاکستری، شکلاتی روشن یا فیروزه ای و بژ به مدت طولانی
ممکن است رنگ های روشن را دوست داشته باشند اگر فکر می کنید این رنگ زیبا به نظر می رسد، یک دیوار را تیره تر رنگ بزنید.
رنگ های خنثی را با قطرات درشت مثل سفید بارنگ قرمز در نظر بگیرید زیبا و جذاب به نظر می رسد

انتخاب رنگ ها برای اتاق پسران:
۳ دیوار را با رنگ خنثی و یکی را روشن رنگ بزنید که انرژی زیادی می دهد؛ قرمز، آبی یا زرد را امتحان کنید.
سعی کنید دیوارها را با دو رنگ نقاشی کنید – یک ردیف سایه روشن تر به ارتفاع مشخص و یک سایه تیره تر از آن ارتفاع تا سقف.
نقاشی را به صورت راه راه امتحان کنید می توانید به سادگی رنگ های کودکانه معمول را رنگ بزنید و سپس دو نوار نازک از رنگ های روشن را انتخاب کنید.
برای نصب پوستر و یا نقاشی از قاب چوبی استفاده کنید.
رنگ های تیره درخشان را آزمایش کنید.
یک صفحه نمایش برای قرار دادن برنامه یا یادداشت تنظیم کنید این می تواند به سادگی قرار دادن یک ورق فلزی باشد که می تواند به عنوان تخته مغناطیسی به کار رود.
هم چنین می توانید از کاغذ دیواری با طرحهای گل یا کارتونی استفاده کنید.
یک کار در قالب های هنری زیبا به کار ببرید.

اتاق کودک چه نوع سقفی باید داشته باشند؟
دختران :
از لوستر و سقف کاذب استفاده کنید.
فقط سقف اتاق را رنگ صورتی بزنید
ترکیب رنگ های خنثی بارنگ های روشن
پسران:
چراغ های باشکوه سقف و یا سقف های کاذب با درخشش عمقی
ماه و ستاره ها و شخصیت های دیگر را در سقف قرار دهید تا آن را در شب جذاب کنید

انتخاب وسایل اتاق کودکان:
اتاق های دختران
قفسه های رنگی با طرح ها مختلف می توانند برای اتاق دختران مناسب باشد.
روی میز آرایش تاکید کنید چون او بزرگ می شود و وقت زیادی را درآنجا صرف می کند.
کتاب های هنری انتخاب کنید.
به او فضایی بدهید تا هنر نمایش داده شود.
اتاق های پسران
به او میزی برای کامپیوتر / مطالعه و بازی بدهید و آینه بزرگ برای اینکه بتواند کامل خود را ببیند.
کتاب ها وابزاراتی برایش فراهم کنید تا بتواند در جنگ ها و مسابقات خیالی اش شرکت کند.