پسر ۴ ساله ام به شدت عاشق عروسک است!

مادری ۳۱ ساله ام و پسری چهار ساله دارم که به شدت به عروسک علاقه مند است. در زمانی هم که با بچه های فامیل دور هم جمع می شوند، بیشتر در جمع دخترهاست. به نظر شما این عیبی دارد؟ چطور باید با او رفتار کنم؟
مادر گرامی، مسئله ای که شما مطرح کردید مربوط به شکل گیری هویت جنسی و نقش های جنسیتی است که در کودکان از سه تا هفت سالگی به تدریج با آموزش های والدین و مشاهده رفتار بزرگ سالان و انتظارات والدین و افراد دیگر رشد پیدا می کند. با این حال و با توجه به سوال تان، در ادامه چند نکته خطاب به شما خواهم گفت.

بازی پسرها با عروسک نگران کننده نیست
رفتارهایی که اشاره کردید مثل بازی با عروسک ها و بازی کردن با کودکان جنس مخالف به تنهایی نمی تواند نشان دهنده مشکلی در رشد هویت جنسی کودک شما باشد. برخلاف تصور رایج وقتی کودکان دور از کلیشه های جنسیتی رشد می کنند، فرصت بیشتری دارند که توانایی ها و استعدادهای خود را بروز بدهند. به همین دلیل بازی کردن با اسباب بازی های جنس مخالف یا وقت گذراندن با کودکان جنس مخالف می تواند به کاهش کلیشه های جنسیتی و سازگاری بیشتر کودکان منجر شود.

پسرتان را با پسرها سازگارتر کنید
در کنار این لازم است که فرصت بودن با همبازی های همجنس را نیز برای کودک تان فراهم کنید. بررسی کنید که علت علاقه نداشتن پسرتان به بازی کردن با همجنس های خودش چیست؟ معمولا در بین همبازی های پسر رفتارهای خشن و بعضا قلدرانه بیشتری دیده می شود و همچنین بازی ها به نوعی هستند که مهارت های حرکتی و توانایی های جسمی بیشتری نیاز دارند. گاهی اوقات پسرانی که از توانایی های جسمی خود اطمینان ندارند یا مهارت های کمتری در دفاع از خود دارند، کمتر جذب گروه های همجنس خود می شوند. در این موارد با تقویت مهارت های کودک و انجام فعالیت های ورزشی بیشتر می توان به سازگاری بیشتر کودک با همجنس های خود کمک کرد.

از پدرش کمک بگیرید
در ضمن و علاوه بر نکات گفته شده، ارتباط کودک با والد همجنس خود در رشد سالم کودک تاثیر زیادی دارد. تعامل بیشتر با پدر و پررنگ کردن نقش پدر به عنوان یک الگو در یادگیری رفتارهای مرتبط با نقش جنسیتی کودک تان تاثیر به سزایی دارد.