نکاتی برای داشتن ناخن‌های سالم

از رژیم غذایی که سرشار از میوه و سبزیجات تازه می‌باشد استفاده نمایید، زیرا این مواد دارای ویتامین‌‌های ضروری، مواد معدنی و آنزیم‌‌ها می‌‌باشند.
از مواد غذایی که سرشار از سولفور و سیلیکون می‌‌باشند(مانند کلم بروکلی، ماهی و پیاز) استفاده کنید. همچنین از غذاهایی که دارای یک نوع ویتامین B هستند(مانند سویا و از تمام انواع دانه‌‌ها و غلات) می‌‌توانید در این راه بهره بگیرید.
شکستگی‌‌ها در ناخن‌ها ممکن است نشانه این باشد که بدن شما به آب و مایعات بیشتری نیاز دارد. ناخن‌های شکننده، توان نگهداری رطوبت را در خود ندارند. در نتیجه لایه‌‌های ناخن به کلی خشک شده و ترک می‌خورند. پس مصرف کرم‌‌های مرطوب‌ کننده برای دست‌ها و اطراف ناخن‌‌ها توصیه می‌‌شود.
البته نباید فراموش کرد که قرار دادن بیش از حد ناخن در معرض آب، یکی از دلایل مهم شکنندگی است پس عدم استفاده از دستکش در انجام کارهای منزل می‌‌تواند شکنندگی را بیش از پیش کند. همچنین کمبود ویتامین A و کلسیم نیز باعث خشکی و ورقه ورقه شدن پوست می‌شود.
گاهی پاک کردن روده بزرگ از سموم، در درمان شکنندگی ناخن‌ها موثر است. این سموم که معمولا در اثر یبوست به وجود می‌‌آیند، از جذب کانی‌‌هایی که برای استخوان لازمند، جلوگیری می‌‌کنند.
اگر ناخن‌‌های خشک و سختی دارید، هر دو روز یک بار، آن‌ها را به مدت ۲۰ دقیقه در روغن زیتون گرم قرار دهید.
آفتاب، کلر و پاک‌‌ کننده‌‌های قوی از دشمنان ناخن به شمار می‌‌آیند، پس تا حد امکان از آن‌ها اجتناب کنید.