رابطه افسردگی پدرها و سلامت روحی فرزندان شان

پژوهش های اخیر دانشمندان نشان می دهد که بین افسردگی پدران پس از به دنیا آمدن فرزندشان و سلامت روحی فرزندان شان در نوجوانی رابطه ای وجود دارد. این مطالعه توسط پژوهشگران کالج دانشگاهی لندن، دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه بریستول صورت گرفته است. به گزارش ایسنا، پژوهشگران طی این مطالعه دریافتند گرچه فرزند دختر بیشتر زمان خود را با مادر می گذراند اما افسردگی پدر پس از تولد فرزند می تواند تاثیر به سزایی در افسردگی دخترش در نوجوانی داشته باشد. نکته قابل توجه این است که از هر ۲۰ مرد، تنها یک مرد چند هفته پس از تولد فرزندش، به علایم افسردگی دچار می شود. به گفته پژوهشگران این مطالعه، افسردگی پدران تاثیر قابل توجهی بر سلامت روحی فرزندان شان به ویژه دخترها دارد.

نحوه انجام این پژوهش
دکتر «گما لویس» نویسنده ارشد این مطالعه از کالج دانشگاهی لندن می گوید: «یک تصور رایج غلط وجود دارد و آن این است که مادران بیشترین تاثیر را روی سلامت روحی کودکان دارند و پدران تاثیر چندانی ندارند اما ما طی این مطالعه متوجه شدیم که برعکس این تصور، پدران نقش مهمی در سلامت روحی فرزندان دارند.» پژوهشگران مطالعه ای طولی را روی دو گروه از کودکان که در ایرلند و ولز بزرگ شده بودند، انجام دادند. مطالعه طولی به دسته ای از مطالعات مشاهده ای گفته می شود که در آن گروه مد نظر، در طول زمان، مورد مطالعه قرار می گیرد. ابتدا پژوهشگران میزان افسردگی والدین را با استفاده از یک پرسش نامه سنجیدند تا دریابند زمانی که کودکان آن ها ۷ و ۹ ساله بودند، آن ها چه علایم افسردگی داشتند. در گام بعدی نیز پژوهشگران علایم افسردگی نوجوانان را هنگامی که ۱۳ و ۱۴ ساله بودند، ارزیابی کردند. نمونه های تحقیق مبتنی بر جمع بودند و این به آن معناست که این نمونه ها شامل افرادی بود که افسردگی داشتند اما آن را درمان نکرده بودند. پژوهشگران دریافتند که برای هر سه نقطه(یک انحراف معیار) که روی پرسش نامه حالت و احساسات در بخش مربوط به پدران افزایش می یابد، یک افزایش ۰.۲ درصدی در پرسش نامه حالت و احساسات نوجوانان وجود دارد. یافته ها در هر دو نمونه مستقل مطالعه بار دیگر تکرار شدند اما این بار، این نمرات پس از تعدیل افسردگی مادران، درآمد خانواده و مصرف الکل والدین محاسبه شد.

توجه پدرها به درمان افسردگی
دکتر لویس افزود: «مردان کمتر به دنبال درمان افسردگی هستند. اگر شما یک پدر هستید و افسردگی خود را درمان نکرده اید، این را بدانید که این می تواند بر سلامت روحی فرزندان تان تاثیر بگذارد. ما امیدواریم که یافته های مان بتواند مردان افسرده را تشویق کند تا به یک پزشک مراجعه و افسردگی خود را درمان کنند.» این نخستین مطالعه ای بود که ارتباط بین افسردگی والدین و افسردگی نوجوانان را بررسی می کرد. مطالعات پیشین تنها ارتباط بین افسردگی والدین و کمبود عاطفه در کودکان را بررسی کرده بود.