بورس در مدار صعودی قرار گرفت

بورس تهران امروز با بازار کم حجم روبرو بود و مانور صندوق‌ها و بازارگردانان باعث شد تا بورس تهران سبزپوش بماند.این موضوع باعث شد تا محرک کافی برای تقویت خریداران در تک سهم‌ها ایجاد شود.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۱۵ بهمن ماه ۹۷ با افزایش ۶۸۸ واحدی به رقم ۱۵۸ هزار و ۴۳ واحد رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۳۲واحدی عدد ۲۹ هزار و ۴۳۷ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۹۵۰ واحدی به رقم ۱۷۲ هزار و ۹۸۰ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۵۲۰ واحدی به رقم ۱۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۱۳۰۹ واحدی عدد ۳۰۹ هزار و ۶۹۳ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۱۴ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۲۳ واحد نشست.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه و پالایش نفت بندر عباس هر یک با ۱۰۲واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۶۰ واحد و پتروشیمی فجر با ۵۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو با ۳۷ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فار س با ۳۶ واحد و سرمایه گذاری غدیر با۱۳ واحد کاهش ، بیشترین تأثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۵۵۸ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن دو میلیارد و ۳۲۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۹۲ هزار و ۱۴۴ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های خدمات دریایی و کشتیرانی خط دریا بندر، کشت و صنعت آبشیرین، سیمان لار سبزوار، سرمایه‌گذاری ساختمانی نظام مهندسی ایران، بیمه سینا، لیزینگ رایان سایپا، تجارت الکترونیک پارسیان کیش، پالایش نفت تبریز، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های تجارت الکترونیک پارسیان کیش، کارتن ایران، ایرانیت، سیمان هرمزگان، فولاد کاوه جنوب کیش، ایران ارقام، متوقف شدند.

امروز همچنین نماد معاملاتی پارس سرام به دلیل تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام به مدت ۶۰ دقیقه در وضعیت سفارش‌گیری مجدد قرار گرفت.

به گزارش فارس، امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملان درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد ۶۴۰ میلیون سهم تاپیکو به ارزش بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان با معاملات درون گروهی از سوی سهامدار عمده روبرو شد.

همچنین کمتر از ۵۰ میلیون سهم تامین سرمایه لوتوس پارسیان به ارزش ۱۱.۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت.

امروز ۳۰ میلیون سهم گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید به ارزش ۱۲.۵ میلیارد تومان کد به کد شد و ۲۴ و نیم میلیون سهم لیزینگ رایان سایپا به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده به کدهای درون گروهی تجمیع شد.

امروز همچنین ۱۰ میلیون سهم سرمایه‌گذاری غدیر به ارزش بیش از یک و نیم میلیارد تومان معاملات درون گروهی را تجربه کرد و بیش از ۵ و نیم میلیون سهم باما به ارزش کمتر از ۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده منتقل شد.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی معاملات کم حجم را نظاره‌گر بود که با بالا زدن آستین‌ها از سوی حقوقی‌ها و صندوق‌های بازارگردان، برای حمایت از سهم‌های تاثیرگذار بر نماگرهای بازار شاهد تقویت تقاضا در برابر عرضه بود. بازاری که با وجود حمایت‌های نیم بند حقوقی‌ها اما هنوز از دید حقیقی‌های دست به نقد باید با احتیاط و به طور پله‌ای در آن قدم برداشت.

در این بین تک سهم‌ها پس از عبور از اصلاح قیمتی کوتاه مدت به ویژه در گروه غذایی‌ها، تجهیزاتی‌ها، صنایع بهداشتی و آرایشی،دارو و گروه رایانه در کانون توجه قرار گرفته‌اند.