کامل ترین دستور «ارده خانگی» با جزئیات

ارده یک خوراکیه خیلی مفید و با انرژی بالاست که از کنجد بو داده تهیه میشه. از ارده در آشپزی لبنانی، ارمنی، یونانی، ترکی و … خیلی استفاده میشه ما ایرانی هام معمولا از کرم ارده شیرین شده برای صبحونه استفاده میکنیم حالا در این مطلب من طرز تهیه ارده خونگی رو بهتون یاد میدم که میتونین بعدا داخل خیلی از غذاهای خوشمزه مثل حمص، بابا غنوج و … استفاده کنین.
چی لازم دارم:
کنجد: ۱۵۰ گرم
روغن مایع: ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری
چه جوری درست میشه:
۱. برای تهیه ارده هم میشه از کنجد خام و هم بو داده استفاده کنیم البته این امر بستگی به سلیقه خودتون داره که چه طعمی رو بیشتر میپسندین. من برای تهیه ارده از کنجد بو داده استفاده کردم. پس کنجد ها رو داخل ماهیتابه ریختم و روی حرارت ملایم گذاشتم.
۲. کنجد خیلی خیلی سریع میسوزه و تلخ میشه پس حتما باید حواسمون باشه تا کنجد رو زیاد حرارت ندیم چند دقیقه کافیه همین که کنجد فقط کمی تغییر رنگ داد و بوش بلند شد از روی حرارت برش میداریم.
۳. همینطوری که میبینین تفاوت رنگ کنجد خام و بوداده من با هم خیلی خیلی کمه.
۴. حالا کنجد هارو داخل غذا ساز یا آسیاب برقی میزنیم و چند پالس میزنیم. برای درست شدن ارده باید حوصله به خرج بدیم و چندین بار مخلوطمون رو با قاشق داخل غذاساز زیر و روش کنیم و چند پالس بزنیم تا حالت کرمی بگیره چون یکی دو بار اول مخلوطمون اصلا شبیه ارده نیست و حالت پودری داره.
۵. وقتی ارده داشت کم کم از حالت پودری در میومد در صورتی که ترجیح میدادین تا ارده رقیق تری داشته باشین میتونین کمی روغن کنجد یا معمولی بهش اضافه کنین.
۶. مخلوط کردن ارده داخل غذاساز رو انقدر ادامه میدیم تا کاملا کرمی و یکنواخت بشه.
۷. حالا ارده ما حاضره … داخل این ارده از هیچ ماده شیرین کننده ای استفاده نکردم تا بتونم برای طبخ انواع غذاها هم ازش استفاده کنم.