برزیل و ایران رکورددار قهرمانی در آسیا

مربیان برزیلی با کسب ۴ عنوان قهرمانی در رقابت های جام ملت های آسیا رکورددار هستند و در این دوره رکورد آن ها دست نیافتنی باقی خواهد ماند.
هفدهمین دوره رقابت های جام ملت های آسیا از چند روز دیگر در کشور امارات برگزار می شود. در این دوره از رقابت ها بیش از هر زمان دیگری شاهد حضور مربیان نامدار جهان فوتبال در آسیا هستیم. کارلوس کی روش، مارچلو لیپی، آلبرتو زاکرونی، هکتور کوپر، خوان آنتونیو پیتزی، پیم وربیک، اسون گوران اریسکون نام های بزرگی در فوتبال دنیا هستند که این بار رقابت های جام ملت های آسیا را جدی تر و جذاب تر از قبل کرده اند. سایت استاد الدوحه قطر در آستانه بازی ها به چند نکته جالب درباره مربیان تیم های آسیایی در جام ملت ها پرداخته است.
درباره مربیان حاضر در جام ملت ها این موضوع جالب وجود دارد که تنها آلبرتو زاکرونی است که سابقه قهرمانی در این رقابت ها را دارد. او با ژاپن در سال ۲۰۱۱ موفق به کسب عنوان قهرمانی شد و حالا هدایت میزبان را به عهده دارد.
اما نکته قابل توجه دیگر حکمرانی مربیان برزیلی و ایرانی در به دست آوردن قهرمانی در این رقابت ها است. تا این زمان و در شانزده دوره ای که برگزار شده مربیان برزیلی ۴ بار به عنوان قهرمانی در جام ملت های آسیا رسیده اند. کارلوس آلبرتو پریرا مربی بزرگ فوتبال برزیل که با این تیم قهرمان جام جهانی ۱۹۹۴ شد، با دو قهرمانی با تیم های کویت ۱۹۸۰ و و عربستان سعودی در جام ملت های ۱۹۸۸ رکوددار است. زیکو بازیکن بزرگ فوتبال برزیل نیز در سال ۲۰۰۴ همراه ژاپن جام قهرمانی را بالای سر برد. جوران ویرا گمنام ترین برزیلی است که قهرمانی جام ملت ها شده است. او در سال ۲۰۰۷ با عراق به این عنوان رسید.
مربیان ایرانی بعد از مربیان برزیلی با کسب سه عنوان قهرمانی در رده دوم هستند. محمود بیاتی، محمد رنجبر و حشمت مهاجرانی سه مربی هستند که سه قهرمانی را برای مربیان ایرانی کسب کرده اند. بعد از برزیل و ایران مربیان کشور کره جنوبی حضور دارند که دو بار موفق به کسب عنوان قهرمانی شده اند.