شب سینمایی «مسعود فراستی» در شبکه چهار

مسعود فراستی در دومین شب سینمایی «شب های هنر» میزبان محمد شهبا مترجم، منتقد و استاد دانشگاه می‌شود.
در اولین قسمت از شب سینمایی «شب‌های هنر»، «فرم و تکنیک در سینما» با حضور سید ناصر هاشم زاده محقق، نویسنده و فیلمنامه‌نویس و جاناتان رُزنبام منتقد سینما مورد بررسی قرار گرفت و امشب (۲۵ مهر ماه) در دومین قسمت از شب سینما، مسعود فراستی ادامه این موضوع را با حضور دکتر محمد شهبا مترجم، منتقد و استاد دانشگاه پیگیری می‌کند.
درباره نقد و لذت آن تقریبا تمام منتقدان بزرگ جهان هم نظر هستند اما با این حال هر کدام این لذت را به صورتی فردی تعریف می‌کنند و در سوی دیگر این لذت را با مفاهیم و چینش خاص خود بروز می‌دهند.
برخی لذت نقد را با نوشتن توصیفی/تاریخی درباره فیلم تقلیل می‌دهند، نوشتنی که همراه با علاقه و عشق فردی نسبت به اثر یا مولف است؛ این دسته می‌کوشند تا علاقه به سینما را در لذت خود تعریف کنند.
منتقد در میان اثر و مخاطب می‌ایستد و متن خود را رو به مخاطب اثر می‌نویسد و با او درباره یک چگونگی مهم سخن می‌گوید. چگونگی اثر هنری بودن و یا لذت بردن از آن و به دریافت حسی رسیدن؛ منتقد به عنوان یک مترجم یا اخلال گر می‌کوشد تا لذت زیبایی شناسانه را با مخاطب در میان بگذارد و آن را انتقال دهد. مخاطبی که تصمیم گرفته است در تجربه این لذت با او شریک شود.
برای آشنایی بیشتر با مفاهیم تخصصی سینما و نقد در فضای آن، ساعت ۲۳ مخاطب شب سینمایی «شب هاب هنر» به تهیه‌کنندگی سلمان وکیلی باشید.

 

ایلنا/