این محافظه کاری لعنتی!


حمیدبرزگار: واقعا میشه ادعا کرد، محافظه کاری سیاسی و فرهنگی در جمهوری اسلامی، بخوبی توانسته بجای محافظت از آن، ضرباتی بر پیکر آن وارد کند که همه اعوان و انصار جنگ نرم و سخت دشمنان انقلاب اسلامی هم نمی توانستند از عهده چنین امر عظیمی برآیند!
محافظه کاری و احتیاط های بیش از حد و ترس از به اشتراک گذاری اطلاعات ظاهرا محرمانه و در واقع همگانی، باعث فاصله گرفتن از انقلاب و آرمان هایش در میان نسلی شده است که بزرگ شده عصر رسانه ها و و کثرت داده ها هستند. پافشاری بر روی کلیشه هایی که مال دهه شصت بودند در انتهای دهه نود، صرفا نشانگر نوعی جمود فکری میتواند باشد.
این روزها حرف درست زدن به رغم گسترش رسانه ها زحمت زیادی میخواهد و نمیتوان با گزاره هایی بسیط ذهن مخاطبان را تسلیم و مطیع کرد. باید گفت و تحلیل کرد و همه جوانب را در نظر گرفت و ادبیات درستی بکار برد و پاسخگوی انتقادات بود و … نه اینکه چیزی گفت و رفت و تمام!
صداو سیمای جمهوری اسلامی نمونه روشنی از استمرار همان روح محافظه کاری است که البته هر وقت برای بازه زمانی کوتاهی هم توانسته از زیر بار این روحیه ویرانگر شانه خالی کند توانسته مخاطبین خود را راضی و وفادار به خود نگه دارد و هر وقت برگشته سراغ کلیشه ها و شعارزدگی از قافله رسانه های بیگانه عقب مانده است.
بگذریم که حتی در عرصه سرگرمی و پخش فیلم و طنز هم، صداوسیمای ما با خیل انبوه کارکنان و بودجه عجیب و غریبش نتوانسته اندازه دو یا سه شبکه ماهواره ای بیگانه هم جذاب باشد و وقت پر کن!
حداکثر اینست که گاه و بیگاه سریالی یا برنامه ای پرمخاطب روی آنتن می رود و ستاره ای می درخشد و ماه مجلس می شود و تمام…!

اما همین دو روز پیش در تلوزیون ایران شاهد دوبرنامه جالب بودم، یکی از شبکه دو و یکی از شبکه پویا.
اولی مستندی بود که ضمن مصاحبه با پژوهشگران تاریخ اسلام که همه ذر قید حیات و مطرح هم بودند، به اثبات وجود حضرت رقیه پرداخته بود. وجه جالب توجه این برنامه در اینست که بخاطر اظهار نظر استاد مطهری در باره انکار وجود دختری به این اسم، سال هاست بین برخی هیاتی ها و علما  بحث هایی برقرار بوده و مجادلاتی فراوانی در مورد این مساله رد و بدل شده است بطوریکه کار به نفرین منکران حضرت رقیه و لعن فرستادن به آنها هم رسیده است!
حال صداو سیما توانسته از کنار نام بزرگ مطهری رد شود و علی رغم نظر آن استاد، وجود حضرت رقیه را طی برنامه ای مستند، اثبات کند.
دومی، برنامه ای بود در شبکه پویا که مجری مرد جوان این برنامه بخش هایی از کتابی درباره داستان های ایران باستان را بازگویی می کرد. نکته جالب این بود که مجری برنامه از شاهان ایرانی مثل هوشنگ و جمشید به عنوان مخترعین آتش و استخراج آهن و پایه گذاری جشن های نوروز بخوبی یاد میکرد و حرفی از تخریب این پادشاهان در میان نبود. براستی بعد از اینکه دائم تکرار کرده اند که انقلاب اسلامی توانست نظام پادشاهی ۲۵۰۰ ساله را از بین ببرد، کار را برای بیان محاسن این پادشاهان برای خود سخت کرده اند و اینک عبور از این کلیشه ها امری مبارک و ستودنیست…

مرسی تی وی/