وداع همیشگی هنرمندان با کارگردان «کلاه پهلوی»

مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد ضیاءالدین دری کارگردان برجسته سینما و تلویزیون کشورمان برگزار شد.
هنرمندان و مسئولانی چون ابراهیم حاتمی‌کیا، حسام نواب صفوی، امیرعلی دانایی، تینا پاکروان، مریلا زارعی، ابراهیم داروغه زاده، علی مسعودی، سیدعلی صالحی، محمد مهدی حیدریان، رضا کیانیان، محمود گبرلو، علی مصفا، فخرالدین صدیق شریف، علی اکبر ثقفی، رضا درمیشیان و … خود را به این مراسم رسانده‌اند.
امیرعلی دانایی: دری پدر سینمایی من بود
پس از انتقال پیکر مرحوم دری به جایگاه، امیرعلی دانایی که در سریال کلاه پهلوی یکی از نقش‌های اصلی را داشت و به نوعی با این اثر به مردم معرفی شد، پشت تریبون رفت و گفت: برای من دری همیشه جزو اولین هاست. بیشتر از اینکه یک انسان را از دست داده باشیم، یکی از مفاخر کشورمان را از دست دادیم که قلم شگفت‌انگیزی داشت.
وی افزود: دری پدر سینمایی من بود و بیشتر از این متاسفم که نتوانستم همکاری دیگری با او داشته باشم. گله مندم که چرا از مفاخرمان حفاظت و حمایت نمی‌کنیم. این اصلاً درست نیست؛ دری‌ها فیلم نسازند چه کسانی باید فیلم بسازند؟! او می خواست فیلمنامه سنجر خان و پهلوان خشمگین را بسازد، اما اجل مهلتش نداد. باید به شایستگی هنرمندان بیشتر توجه شود، چون شاید دیگر امثال دری ها متولد نشوند.
حیف بود ضیاءالدین دری به این زودی برود
سپس، رضا کیانیان بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان بیان کرد: من قبل از هر حرفی به این فکر افتادم که چرا چند سال ضیاءالدین دری را ندیدم. افسوس خوردم که چرا باید فقط در چنین مراسمی همدیگر را ببینیم. متاسفانه یادمان رفته که دوستانمان را ببینیم.
وی اظهار کرد: دری سنی نداشت؛ حیف بود که به این زودی از پیش ما برود. او آثار به یادماندنی مثل سریال کیف انگلیسی را ساخت که کسی نمی‌تواند فراموش کند.
در ادامه مراسم اسدالله نیک نژاد یکی دیگر از هنرمندان بیان کرد: پس از سال‌ها دوری اولین ملاقات من با جامعه هنری همراه با مرگ دوست ۴۰ ساله من اتفاق افتاد! دری یک رفیق و هنرمند بود. خوب است قبل از دست دادن این هنرمندان، سراغی از آنها بگیریم.
وی افزود: به دری می‌گویم با غرور با ما وداع کن؛ چون چند فرزند خوب، باسواد و … بجا گذاشته ای. به شخصه به فرزندانش افتخار می‌کنم. دری یکی از بهترین کارگردان‌های تاریخ معاصر ما بود. او سینه اش را سپر می‌کرد و به جوانان می‌گفت چه کسانی به این مملکت ظلم کرده اند.
قطب الدین صادقی: با مرگ انتظامی و دری بخشی از خوشی‌های زندگی ام رفت
قطب الدین صادقی کارگردان و بازیگر تئاتر و تلویزیون، هم در این مراسم عنوان کرد: من با مرگ انتظامی و دری بخشی از خوشی‌های زندگی ام را از دست دادم. با رفتن تک تک بزرگان اندکی از خوشی‌های زندگی ما از دست می‌رود.
وی اظهار کرد: دری از دوستان خوب من بود و افتخار داشتم در کیف انگلیسی او بازی کنم. من با نقشم در این اثر زندگی کردم. دری یک ویژگی بارز داشت و آن اینکه زندگی عاطفی و فهم تاریخی بالایی داشت. این‌ها را در هم می‌تنید و اثری خوب خلق می‌کرد.
وی افزود: اشک ریختن برای این بزرگان کم است؛ چون بیشتر باید قدر آن‌ها را بدانیم. این مرد سختکوش بود و برای انجام کارهایش احساس مسئولیت می‌کرد. بزرگترین فضیلت این نوع آدم‌ها این بود که هنر را به مردم نزدیک کردند، نه در قبال پول‌های کلان بلکه با عشق و پشتکار. بسیار متاسفم که نتوانست سنجرخان را بسازد. البته شنیدم که می‌خواهند ساخت آن را ادامه دهند؛ اما‌ ای کاش خودش بود و این کار را می‌کرد.
مریلا زارعی: به احترام دری، کلاه از سر بر می داریم
مریلا زارعی بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان هم که سابقه همکاری با دری در سریال کلاه پهلوی را داشت، عنوان کرد: سلام سید، شما زائر شاهچراغ هستید و رفتن شما با از دست دادن استاد انتظامی غم ما را دو چندان کرد.
وی افزود: کاش ضیاء الدین دری بیشتر کنار ما می‌ماند و از هنرش استفاده می‌کردیم.‌ ای کاش می‌توانستیم بیشتر او را داشته باشیم. به احترام مردی که در کشور خودش نوشت و خواند تا هنر کشور در حد لطیفه‌های اینستاگرامی نماند، کلاه از سر بر می‌داریم.
عبدالله اسفندیاری از دوستان قدیمی مرحوم دری هم گفت: من برادری را از دست دادم که سال‌ها با هم حرف می‌زدیم و دعوا می‌کردیم، اما دوستی مان برقرار بود. سریال کیف انگلیسی در میان کار‌های دری گل کرد و به خوبی دیده شد. او یک ویژگی بارز داشت و آن این بود که دوست داشت، خلاف جهت آب حرکت کند.
چرا بعد از کیف انگلیسی کسی به فکر دری نبود؟
محمدرضا عرب سخنگوی شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران هم بیان کرد: چرا باید از فیلمنامه‌های ساخته نشده کارگردانان، در زمان فوتشان یاد کنیم. چرا باید چنین کارگردان‌هایی سال‌ها بیکار بمانند؟! جواب این بی مسئولیتی‌ها را چه کسی می‌دهد؟! چرا بعد از کیف انگلیسی کسی به فکر او نبود؟ در زمان حیات هنرمندان باید بیشتر به آن‌ها توجه کنیم.
سپس علی دارابی معاون امور استان‌های رسانه ملی پشت تریبون رفت و گفت: همه ما یک روز می‌رویم و امید است که با سربلندی و افتخار این مسیر را طی کنیم. امروز در آیین وداع با یکی از برجسته‌ترین هنرمندان سینما و تلویزیون کشورمان دور هم جمع شده ایم. ضیاءالدین دری رفیقی خوب و همراه بود.
وی افزود: دری حق طلب، خداجو و عاشق اهل بیت (ع) بود. تشییع پیکر او در شاهچراغ یکی از الطاف اهل بیت (ع) به این سید بزرگوار بود. دری انسانی عاشق و شیفته کارش بود. زمانی که سریال کلاه پهلوی ساخته می‌شد، به من گفتند حالش اصلا خوب نیست. با این حال کار را ادامه داد و این میزان دغدغه کار و تعهد هم جای شگفتی داشت و هم درسی برای جوانان بود.
دارابی اظهار کرد: دری وفادار بی چون و چرا به استقلال کشور و تمامیت ارضی این کشور بود. او دوست داشت قهرمانان واقعی تاریخ این سرزمین را به جوانان بشناساند و دلش می‌خواست درباره آن‌ها فیلم بسازد. فیلمنامه ۲۶ قسمت از سنجرخان را نوشته بود و با شور و اشتیاق می‌خواست آن را در شهریور ماه کلید بزند؛ اما نشد.
در پایان این مراسم، فرزندان ضیاءالدین دری ضمن تشکر از حضور مردم و هنرمندان در آیین تشییع پدرشان برای سلامتی یدالله صمدی (کارگردان سریال شوق پرواز) دعا کردند. پیکر کارگردان فقید کشورمان، پس از اقامه نماز توسط حجت الاسلام دعایی رهسپار خانه ابدی شد.
گفتنی است؛ مراسم تحریم سیدضیاءالدین دری هم پنجشنبه اول شهریور ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می‌شود.
ضیاءالدین دری که مدتی در بیمارستانی در شیراز بستری بود و تحت عمل جراحی پیوند کبد قرار گرفت، متاسفانه روز جمعه ۲۶ مرداد ماه دار فانی را وداع گفت.
از جمله برجسته ترین آثار تلویزیونی این هنرمند فقید، سریال های کیف انگلیسی و کلاه پهلوی بود که روایتی از تاریخ کشورمان هستند.

 

باشگاه خبرنگاران/