روزنامه‌ها از جمعه بد سینما نوشتند

تلخی درگذشت عزت‌الله انتظامی و سید ضیاءالدین دری ـ دو هنرمند کشورمان ـ روز گذشته را تا ابد برای تاریخ سینما و تلویزیون ایران ماندگار کرد؛ اتفاقی دردناک که از چشم اکثر روزنامه‌های کشور از هر رنگ و جناحی نیز دور نماند.
اغلب روزنامه‌های صبح امروز (۲۷ مرداد ماه) با هر نگاه سیاسی و جناحی، بار دیگر برای از دست دادن دو هنرمند کشورمان همرنگ و هم صدا شدند و اغلب با انتشار تصاویر این دو هنرمند در گزارش‌هایی کارنامه‌ هنری و حرفه‌ای آنها را بازنگری کردند.
بر این اساس، روزنامه «آرمان امروز» با روتیتر «عزت‌الله انتظامی صحنه زندگی را ترک کرد» و تیتر اصلی «نسل طلایی بی‌تکرار، عزت پرده نقره‌ای» به درگذشت این هنرمند پرداخت و چند صفحه از این شماره خود را به انتشار یادداشت‌هایی از هنرمندان و سیاستمداران درباره درگذشت زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی اختصاص داد.
روزنامه «آفتاب یزد» نیز در بخشی از صفحه اصلی خود عکسی کارتونی از زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی با تیتر «سنگلج در سوگ عزت» منتشر کرده است. این روزنامه همچنین در گزارشی با تیتر «ضیاالدین دری درگذشت: تکرار ماجرای عباس کیارستمی؟» به روند درمانی این هنرمند در بیمارستان پرداخته است.
روزنامه «آفتاب یزد» همچنین در گزارشی به بازتاب درگذشت زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «با عزت رفت» پرداخته است.
روزنامه سینمایی بانی فیلم هم با روتیتر «آقای انتظامی؛ غم این جمعه هرگز از یادمان نمی‌رود» و تیتر «بزرگ سینما صحنه را بوسید و رفت»، خبر درگذشت آقای بازیگر را به عنوان تیتر یک انتخاب کرده است.
این روزنامه همچنین با تیتر «خداحافظی با صدای ماندگار سریال‌های تلویزیون» به انتشار گفت‌وگوهایی از داریوش کاردان، ماه چهره خلیلی و رضا فیاضی پرداخته است.
همچنین روزنامه «اطلاعات» بخشی از صفحه نخست خود را با تیتر «آقای بازیگر به دیار باقی شتافت» اختصاص داده است. روزنامه «اطلاعات» در این گزارش مروری بر زندگی حرفه‌ای عزت‌الله انتظامی داشته است.
این روزنامه همچنین با وجود گذشت یک روز از اعلام خبر درگذشت ضیاءالدین دری، خبر درگذشت این کارگردان را منتشر کرده است.
روزنامه «ایران» نیز با انتشار عکس و تیترهایی با عنوان «پایان هزار داستان با خان هزار دستان» و «۲۶ مرداد ۱۳۹۷؛ عزت الله انتظامی به روز واقعه رسید» در صفحه نخست خود در سوگ از دست دادن این هنرمند قدیمی شریک شده است.
این روزنامه همچنین با قطب‌الدین صادقی، بازیگر و کارگردان تئاتر درباره دوست و همکارش زنده‌یاد ضیاءلدین دری گفت‌وگویی انجام داده است. صادقی در این گفت‌وگو از تجربه همکاری‌اش با کارگردان کلاه پهلوی گفته است.
روزنامه «اعتماد» نیز عکس و تیتر اصلی خود را با عنوان «عمر جهان بر من گذشته است»، به درگذشت زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی اختصاص داده است.
این روزنامه همچنین بخش‌هایی از گفت‌وگوی حسین دهباشی در سال ١٣٩٠ با زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی را با عنوان «خشت خام» منتشر کرده است. دهباشی متن این گفت‌وگو را پیش از انتشار رسمی در اختیار روزنامه «اعتماد» قرار داده است.
روزنامه «اعتماد» به دنبال فوت ضیاءالدین دری نیز مروری بر کارنامه هنری او داشته است. در بخشی از این گزارش آمده است که «مفهوم سریال کیف انگلیسی به گونه‌ای بود که مورد توجه مخاطبان خاص و عام قرار گرفت. با وجود طرح مباحث سیاسی داستان این مجموعه برای مخاطب قابل باور بود و مخاطب با شخصیت‌ها همراه می‌شد. نکته بسیار مهمی که در اغلب مجموعه‌های تاریخی نادیده گرفته می‌شود و به همین دلیل است که سریال‌های تاریخی تلویزیون ما فاقد جذابیت بصری و روایی است.»
روزنامه «بهار» نیز با روتیتر «خوش بحالتان که مردید آقای بازیگر» و تیتر «جمعه روز بدی بود» به درگذشت عزت‌الله انتظامی پرداخته است. سرمقاله امروز این روزنامه نیز با عنوان «جمعه سیاه سینما و سیما» به درگذشت عزت‌الله انتظامی و ضیاءالدین دری در روز جمعه (۲۶ مرداد ماه) اشاره کرده است.
«سوگ در سوگ سینما»؛ تیتر انتخابی روزنامه «جوان» است. این روزنامه در گزارشی مروری کوتاه بر کارنامه هنری این دو هنرمند داشته و در ادامه با انتشار پیام تسلیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، زمان و مکان تشییع پیکر این دو هنرمند فقید را اعلام کرده است.
روزنامه «دنیای اقتصاد» نیز صبح امروز با عکس و تیتر اصلی با عنوان «سکانس آخر آقای بازیگر، ۱۳۹۷ـ۱۳۰۳» منتشر شده است. این روزنامه در گزارشی کارنامه و زندگی حرفه‌ای این هنرمند را مرور کرده است.
روزنامه «شرق» نیز با عکس عزت‌الله انتظامی و تیتر «نقش ابدی آقای بازیگر» بخشی از صفحه نخست خود را به از دست دادن این هنرمند فقید اختصاص داده است.
روزنامه «قانون» نیز با انتشار تصویری از عزت‌الله انتظامی و روتیتر «عزت‌الله انتظامی هزار دستان سینمای ایران روی در نقاب خاک کشید» و با تیتر اصلی «یک عمـر با عـزت» در صفحه نخست خود، در گزارشی از کارنامه هنری و فیلم‌های شاخص این هنرمند را مرور کرده است.
همچنین روزنامه «وطن امروز» امروز با تصاویری از هنرمندان فقید عزت‌الله انتظامی و ضیاءالدین دری و با تیتر «وداع با عزت سینما و ضیاء تلویزیون» در صفحه نخست خود منتشر شده است. این روزنامه در مطلبی کوتاه به خبر فوت این دو هنرمند در روز جمعه (۲۶ مرداد ماه) پرداخته است.
روزنامه «خراسان» نیز با انتشار تصاویر دو هنمرند فقید عزت‌الله انتظامی و ضیاءالدین دری و تیتر «روز تلخ هنر هفتم»، هفت دهه کارنامه هنری زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی در هشت پرده و ۶ نکته درباره فراز و فرود کارنامه زنده یاد سیدضیاءالدین دری را مورد بررسی قرار داده است.
روزنامه «همشهری» نیز با تیتر اصلی «آیین چراغ خاموشی نیست» به درگشذت زنده عزت‌الله انتظامی پرداخته و به همین بهانه گفتارهایی از خسرو سینایی، قطب‌الدین صادقی، پوران درخشنده، ایرج راد، محمدجواد حق‌شناس، احمد مسجدجامعی، فریدون صدیقی و هوشنگ گلمکانی منتشر کرده است.
روزنامه «ابتکار» نیز با تیتر اصلی «جمعه سیاه سینمای ایران» منتشر شده است. این روزنامه در گزارشی ضمن مرور زندگی حرفه‌ای این هنرمند، با ایرج راد و بهزار عشقی گفت‌وگوهایی انجام داده است.
روزنامه ورزشی «گل» نیز با تیتر «او عزت همه بود!» به خبر درگذشت زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی پرداخته است.
سید ضیاء‌الدین دری چندی پیش به دلیل عارضه کبدی در بیمارستان تهران بستری بود و برای پیوند کبد به بیمارستان شیراز منتقل و سه هفته قبل عمل پیوند کبد را با موفقیت پشت سر گذاشت با یان حال او جمعه (۲۶ مرداد ماه) به دلیل عوارض عفونی بعد از جراحی پیوند کبد درگذشت.
عزت‌الله انتظامی نیز که در چند سال اخیر خانه‌نشین شده بود، ساعت ۴ صبح، ۲۶ مرداد ماه از دنیا رفت و مراسم تشییعش یکشنبه (۲۸ مرداد ماه) ساعت ۹:۳۰ از تالار وحدت برگزار می‌شود.

 

ایسنا/