دو هشدار مهم بنزینی

در روزهای اخیر اتفاقاتی در نقاط مختلف کشور رخ داده که مجموعه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در واکنش به این اتفاقات، دو هشدار بنزینی را در قالب دو اطلاعیه جداگانه ارائه داد.

این روزها شاهد رشد ۸ تا ۱۰ درصدی مصرف بنزین در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم که دلیل اصلی آن رونق سفرهای تابستانی است.

در روزهای اخیر اتفاقاتی در نقاط مختلف کشور رخ داده که مجموعه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در واکنش به این اتفاقات، دو هشدار بنزینی را در قالب دو اطلاعیه جداگانه ارائه داد.

هشدار نسبت به ذخیره سازی و نگهداری سوخت در ظروف

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی طی اطلاعیه‌ای نسبت به ذخیره سازی و نگهداری سوخت در ظروف هشدار داد. در این اطلاعیه آمده است: “بنزین و مشتقات حاصل از آن به دلیل ماهیت و خواص فیزیکی و شیمیایی آن در شرایط محیطی به‌ویژه در فصل گرما به صورت بخار در محیط منتشر می‌شود.

بخارات بنزین و بنزین مایع با توجه به این که از مشتقات نفتی است، قابلیت اشتعال سریع دارد و در صورت افزایش دما و مجاورت با منبع اشتعال سبب آتش‌سوزی و انفجار می‌شود. بر این اساس نگهداری آن در ظروف معمولی و غیراستاندارد سبب انتشار بخارات آن شده و در صورت قرار گرفتن در محیط بسته احتمال آتش‌سوزی و انفجار آن به شدت افزایش می‌یابد.

به هموطنان عزیز در همه نقاط کشور توصیه می‌شود از نگهداری و ذخیره‌سازی بنزین در ظروف غیراستاندارد و در فضاهای محبوس و بسته یا در مقابل نور خورشید یا مجاورت با منبع اشتعال جداً خودداری کنند.”

هشدار نسبت به خرید و فروش کارت سوخت

در روزهای اخیر برخی خبرها حکایت از آغاز خرید و فروش کارت های سوخت بین برخی سودجویان و مردم عادی دارد و دلیل آن هم احتمال اعمال سیاست هایی مبنی بر مدیریت مصرف سوخت در قالب تعین سهمیه های جدید بنزینی است.

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: “در پی انتشار برخی اخبار و شایعات مبنی بر خرید و فروش کارت های هوشمند سوخت توسط برخی افراد سودجو به اطلاع هموطنان عزیز می رساند هر نوع خرید و فروش کارت سوخت، غیر قانونی است و در این زمینه با متخلفان برخورد قانونی می شود.

بر این اساس تاکید می شود کارت های هوشمند سوخت فاقد تاریخ انقضا و برای همیشه قابل استفاده است و ضمنا شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی هیچ برنامه ای برای تعویض و جایگزینی کارت های هوشمند سوخت ندارد.

در صورتی که تعداد غیر متعارف کارت سوخت توسط اشخاص حمل شود قابل پیگرد قانونی از سوی سازمان‌های ذیصلاح می باشد.”

کمبود بنزین نداریم

بیژن حاج‌محمدرضا رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت در گفت‌وگو با میزان در خصوص شرایط جایگاه داران برای تامین بنزین گفت: با تلاش‌های صورت گرفته در راستای تامین و توزیع حامل‌های سوخت هیچ یک از جایگاه‌های سراسر کشور هم‌اکنون با کمبود بنزین مواجه نیست و حتی ذخیره‌سازی کشور نیز در حدود چند میلیارد لیتر است.

وی در ادامه به تامین بنزین سوپر اشاره و بیان کرد: در این راستا تنها در توزیع و فروش بنزین سوپر محدودیت‌هایی وجود داشت که این مسئله نیز تا پایان مردادماه برطرف خواهد شد.

حاج‌محمدرضا دلیل کمبود بنزین سوپر را تعمیرات پالایشگاه‌ها عنوان کرد و گفت: تولید بنزین یورو ۴ سبب آن شد که در تولید بنزین سوپر وقفه‌هایی ایجاد شود.

رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت تصریح کرد: باید به این نکته نیز توجه کنیم که در فصل تابستان مسافرت‌ها افزایش می‌یابد که این خود عاملی برای رشد مصرف و رشد تقاضای حامل‌های انرژی می‌شود که هر ساله در این ایام از سال تکرار می‌شود.

وی در ادامه به کارمزد جایگاه‌داران اشاره کرد و گفت: صحبت‌هایی از پرداخت کارمزد بصورت حق‌العمل کاری صورت گرفت که با گذشت چند ماه از آن هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

حاج‌محمدرضا در خصوص فعالیت شرکت‌های برند و تاثیر آن‌ها بر روی توزیع فراورده‌های سوختی گفت: اتحادیه جایگاه‌داران سوخت مخالفت خود را با شرکت‌های برند اعلام کرده است، زیرا این شرکت‌ها بصورت کاغذی ثبت شده و تنها باعث ایجاد دوگانگی در دریافت‌ها شده که موچب اعتراض اکثریت قریب به اتفاق مجاری عرضه در سراسر ایران شده است.

 

تسنیم/