طرز تهیه ترش کباب مازندرانی

چی لازم دارم:
گوشت قرمز یا سینه مرغ ۳۵۰ گرم
گردو ۵۰ گرم
رب انار ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری
پیاز ۲ عدد متوسط
جعفری ۱ قاشق غذاخوری
چوچاق ۱ قاشق غذاخوری
گوجه فرنگی به تعداد دلخواه
نمک به میزان لازم

چند نکته:
چوچاق یک گیاه دارویی است که در شمال ایران رشد می کند و شاید در مناطق دیگر کشور به آن دسترسی نداشته باشد، در اینصورت می توانید آن را حذف کنید و مقدار جعفری را افزایش دهید.
در صورت امکان از رب انار خانگی استفاده کنید. رب انار چاشنی اصلی این غذاست و گوشت را مزه دار می کند، از اینرو هر چه از رب بهتر و خالص تری استفاده کنید، در نهایت غذای لذیذتری خواهید داشت.

چطوری درست کنم:
گوشت قرمز یا مرغ را به خوبی بشویید و داخل یک آبکش بریزید تا آب اضافی آن خارج شود. سپس گوشت را خرد کنید، نباید تکه های گوشت خیلی بزرگ باشند، زیرا در اینصورت کباب مغز پخت نمی شود.
گردو را آسیاب کنید.

پیازها را به صورت خلالی خرد نمایید.

جعفری و چوچاق را خرد کنید.

اکنون گردوی آسیاب شده، رب انار، پیاز، جعفری و چوچاق را در ظرفی با اندازه نسبتا بزرگ ریخته و کاملا مخلوط کنید و تکه های گوشت را به این مخلوط اضافه نمایید و چنگ بزنید تا گوشت ها کاملا به مواد آغشته شوند.

درب ظرف را بپوشانید و به مدت ۱۲ ساعت به مواد استراحت دهید. سعی کنید این مدت زمان را کاهش ندهید، زیرا در این مدت رب انار به بافت گوشت نفوذ خواهد کرد و باعث ترد و ترش شدن کباب خواهد شد.

گوشت ها را به سیخ بزنید روی آتش کم منقل کباب کنید. به یاد داشته باشید آتش نباید شعله ور باشد، زیرا باعث سوختن رب انار و بد طعم شدن ترش کباب خواهد شد.

گوجه فرنگی ها را از وسط به دو نیم تقسیم کنید و به سیخ بزنید. از آنجا که مدت کباب شدن گوجه کوتاه است، در انتهای کار آن ها را روی منقل کباب کنید.

اوخر پخت کباب می توانید اندکی نمک نیز به آن اضافه کنید. توجه داشته باشید، هیچگاه به سس این کباب نمک نزنید، زیرا باعث سفت شدن آن خواهد شد.

نکته: به هیچ عنوان تا مرحله آخر پخت کباب ها از نمک استفاده نکنید، زیرا باعث سفت شدن کباب خواهد شد.

اکنون ترش کباب آماده شده است و می توانید آن را سرو کنید. برای اینکار کباب ها را در ظرفی قرار دهید و اطراف آن را با گوجه فرنگی کبابی، لیموترش و در صورت تمایل پیاز تزیین کنید. ترش کباب را همراه با برنج یا بدون آن می توانید میل کنید.

معمولا برای متنوع شدن برنامه غذایی از غذا های سایر ملل استفاده می کنیم، اما گزینه دیگری که می توانید با کمک آن سفره های خود را رنگین تر کنید، غذا های محلی ایرانی است. تنوع قومی در کشور ما باعث شده است که هر منطقه غذا های خاصی خود را داشته باشد که بیشتر از غذا های سایر ملل با ذائقه ایرانی هماهنگی دارند. می توانید این غذا ها را درست کنید و در میهمانی ها، دوستان خود را به صرف غذایی لذیذ و متفاوت دعوت کنید.