پاسخ «حامد عنقا» به صحنه‌های عجیب و غریب سریال «پدر»

«حامد عنقا» نویسنده‌ای است که در سال‌های اخیر آثار موفقی همچون «قلب یخی»، «نردبام آسمان» و «تنهایی لیلا» را در کارنامه دارد. با او که این روزها سریال پرمخاطب پدر را روی آنتن دارد پیرامون حواشی این سریال، سکانس‌های عجب و غریبش و البته باورپذیری بعضی از شخصیت‌ها گپ و گفت به نسبت طولانی را انجام دادیم که گزیده حرف‌های او را می‌خوانید.
* این شایعه هست که برخی از این حاشیه‌ها در فضای مجازی کار خود عوامل سریال هست. واقعا درست است؟
نه این طور نیست. البته این را خداییش باید بگویم که من به عنوان نویسنده و تهیه کننده وقتی می‌بینم جوان‌ها دارند با سریال شوخی می کنند، احساس می‌کنم یکار دیده شده که چنین واکنش‌هایی دارند.
اما در پاسخ به سئوال شما باید بگویم اولا از جایی که ما سعی می‌کنم راجع به مسائل متعالی صحبت کنیم این شکل تبلیغات درست نیست. در ثانی یک وقت شما برای سینما، شبکه نمایش خانگی و بخش خصوصی این کار را می‌کنی که هرچه ببنیده ات بالاتر برود در سودت تاثیر دارد اما وقتی کار با مختصات تلویزیون دیده میشود، ماجرا فرق می‌کند. گذشته از این این گروه‌هایی که برای پدر کلیپ های فان درست می‌کنند برای سریال های دیگر و کارهای دیگر هم ساخته‌اند.
* درباره سریال این موضوع مطرح شد که روایت داستان زندگی شماست که البته شما خیلی زود تکذیب کردید.
والا این برمی‌گرده به یک نشستی که در آنجا این موضوع مطرح شد که پسرهایی از جنس «حامد» دیگر وجود ندارد و ماجرا سریال واقعی نیست. من آنجا گفتم که دوره ۱۸-۱۹ سالگی خودم فضایی که تجربه کردم مشابه همین آدم بوده است و به خاطر فضای آن موقع دانشگاه و حوزه که ما می‌رفتیم اگر من در شرایط «حامد» قرار می‌گرفتم شاید همین کار را می‌کردم اما این که داستان سریال «پدر» زندگی من باشد، این طور نیست. یک سوء تفاهم دیگر هم وجود آمده و آن این است که من از اسم حاج آقا «سیف‌الدین» و «شریفه» که به ترتیب اسامی مرحوم پدربرزگ و مرحوم مادرم هست، استفاده کردم و چون در تیتراژ سریال از این‌ها یادی شده این ذهنیت را تقویت کرده است. واگرنه مسیر زندگی من با حامد قصه یک جاهایی خیلی شباهت دارد ولی یک جاهایی اصلا شبیه نیست و خلاصه ما این شانس رو نداشتیم که دختر خانمی اینجور تحت تاثیرمان قرار بگیرد و عاشق‌مان شود!
* این روزها که بحث آقازاده‌ها داغ است حامد سریال شما را یک جور آقازاده می دانند، خودتان این را قبول دارید.
خیر، به هیچ وجه. در قسمت دوم سریال حامد تهرانی وارد کارخانه می‌شود و حاج علی با حاجی توفیقی دارند حرف می‌زنند که این دیالوگ مطرح می‌شود ماشالا آقازاده هم خیلی خوب و بزرگ شده‌اند. که حاج علی در جواب می‌گوید: آقا حامد ما خودش آقاست و نیازی به آقازادگی ندارد! ببینید حاج علی تهرانی کسی که آجر رو آجر گذاشته، کار کرده و ثروتمند شده. با این حال خمس می‌دهد و نصف اموالش و درآمدش را به موسسه خیریه اختصاص داده است. ولی می‌بینید پسرش ماشین ندارد و یا در کارواش کار می‌کند. رفتاری که حاج علی پسرش دارد میخواهد پسرش را خودساخته بار بیاورد. این ذهنیت را ما باید داشته باشیم که در این جامعه همه کسانی که ثروتمند هستند به واسطه دزدی و اختلاس به دست نیاورده‌اند. متاسفم این قدر دارند ثروتمندهای یک شبه پیدا می‌شوند که قدر و قیمت امثال حاج علی تهرانی کمتر دیده می‌شود. دستور رسول الله است که باید از مواهب دنیا بهره ببرید و باز دستور خود حضرت هست که «حب الدنیا راس کل خطیئه». شما می‌بینید حاج علی که سوار بنز آن چنانی می‌شود اما وقتی می‌بیند کارگرش برای عروسی ماشین ندارد ماشینش را دراختیار او قرار می‌دهد.
* یکی از حواشی سریال شما همان صحنه عجیب و غریب پریدن هست. در این مدت شما خیلی راجع به این قضیه توضیح دادید و گفتید آگاهانه سکانس‌های اغراق آمیز در سریال گذاشتیم تا دیده شود، این استدلال از سوی فردی مثل شما که فیلمنامه موفقی مثل قلب یخی را داشته کمی عجیب نیست؟!
من آنجا هم از همین تکنیک‌ها استفاده کردم. در کارهای قبلی هم همین بوده است و در «پیکسلی» که شما چند ماه آینده خواهید دید از این تکنیک استفاده کرده‌ام. من فکر می‌کنم این وظیفه یک نویسنده، طراح و کارگردان هست که موقیعت نمایش را به شکل خاصی و حتی به شکل استثنا ایجاد کند که تماشاگر را به خودش جذب کند. شما تا حالا چندبار دیدید یک رزمنده و یک جانباز برای گرفتن بلیت برای دوستش یک آژانس مسافرتی را گروگانم بگیرد؟! ولی «آژانس شیشه ای» در تاریخ سینمای ایران ماندگار شد. یک اتفاقی که هیچ وقت در جامعه رخ نداده است. من خیلی از این مثال‌ها میتوانم در سینمای ایران و جهان برای شما بیاورم. کار یک نویسنده این است که یک استثنایی را پیدا کند و با آن قصه بگوید و ما امروز محتاج قصه گفتن هستیم. بلایی که دارد سر سینما و تلویزیون می آید این است که ما به دام یک واقع گرایی بدلی افتاده‌ایم. غافل از این که آن چیزی که برای شما مخاطب واقعیت دارد به این خاطر است که در کوچه‌تان داری چنین چیزی را می‌بینی ولی باید بدانیم که حتما یک کوچه دیگر این شکلی نیست و در لایه زیرین جامعه تنوع زیادی وجود دارد. ما حواس‌مان باشد که پیش فهمی‌‎های خودمان را در کلیت قالب نکنیم.
* ببیند این که یک در سینما اغراق هست حرف درستی است اما داستان سکانس پزیدین خیلی متفاوت است و به نوعی برای نسل جوان امروز فضایی است. گو این که «حامد» سریال شما می‌توانست این ناراحتی را به شکل های دیگری هم بروز دهد. گذشته از این‌ها مخاطبی که این اغراق می‌بیند؛ چگونه می‌خواهد حیا و عفاف را از شما بیاموزد؟
ببینید من کلی بازخورد در صفحه سریال «پدر» از هیمن جوان‌ها داشته‌ام که می‌گویند با همین موضوع ارتباط برقرار کردند و حتی سریال مسیر زندگی آن‌ها را عوض کرده است. من گاهی پیام‌هایی در دایرکت دارم که اشک من را در می‌آورد. پیام‌هایی که می‌گوید عشق دوباره برای آن‌ها معنا شده است، خداوند را نزدیک خودشان میبنند و حتی متحول شده‌اند و نماز می‌خوانند. در هیمن چند روز یک پیجی در اینستاگرام عکس شهید علیرضا قلی‌پور از شهدای مدافع حرم را گذاشته و نوشته که این جوان اتفاقاتی مشابه حامد را پشت سر گذاشته است.
حرف اصلی من که این همه سال داریم در خصوص حیا، حجاب و عفاف حرف می‌زنیم چه اتفاقی افتاده که شمای خبرنگار یا خیلی‌های دیگر به من می گویید اگر کسی خواسته باشد ورع و تقوا داشته باشد باور پذیر نیست. به نظرم این خیلی درد است. فکر نمی کنید تا قبل از این که همین آدم ها نسل شان منقرض شود باید یک جایی نشانشان بدهیم که فردا روز بچه ۸ سال من باورش بشود که افرادی در جامعه بودند که چشم در چشم نامحرم نمی‌شدند و وقتی می ‌خواستند با نامحرم صحبت کنند سرشان را پایین می‌انداختند. این البته به این معنی نیست آن جوانی که این موضوعات را رعایت نمی‌کند خدا نکرده رابطه‌اش با خدا خراب است. چون من هزار و یک عیب نهانی دارم و او یک کاهلی بیرونی. ولی اگر ما این را هم نگوییم و مثلا نگوییم که امثال حاج علی تهرانی هستند که نمازشان سروقت است و ثروتمند شدند ۲۰ سال دیگر بچه من و شما باورش نمی‌شود که در این مملکت از راهی به جز دزدی و اختلاس هم می‌شود پولدار شد!
* اگر سریال در ماه رمضان پخش می‌شد برای شما بهتر نبود؟
طبیعتا همین طور است. اول این که به واسطه ماه رمضان همه آماده‌تر هستند و راحت‌تر این حرف‌ها به گوش می‌نشست. دوم این که زمان فعلی یعتی تیر و مرداد زمان مرده‌‌ای برای پخش سریال است. البته نظرسنجی نشان می‌دهد که سریال خیلی خوب دیده می‌شود. حتی کسانی که در نظرسنجی شبکه ۲ شرکت کرده‌اند، تعدادشان بیشتر از نظرسنجی کلاه قرمزی بوده است آن هم در شرایط که این عروسک از همه بازیگران و هنرمندان کشورمان محبوب‌تر است. البته من هم دوست داشتم سریال در همان زمان پخش شود اما تشخیص مدیران سیما بود.
مازیار حکاک

 

جیم/