خرید نفت هند از ایران آب رفت

رویترز به نقل از منابع کشتیرانی و صنعتی نوشت واردات نفت هند از ایران در ماه ژوئن، به علت کاهش خرید پالایشگاه‌های خصوصی این کشور، ۱۵.۹ درصد کاهش یافت.

رویترز به نقل از منابع کشتیرانی و صنعتی نوشت واردات نفت هند از ایران در ماه ژوئن، نخستین ماه پس از اینکه آمریکا اعلام کرد، تحریم‌های ایران را باز می‌گرداند، ۱۵.۹ درصد کاهش یافت.

بر اساس این آمار، هند در ماه ژوئن ۵۹۶ هزار و ۸۰۰ بشکه نفت در روز از ایران خریده است که در مقایسه با ماه می (ماه پیش از آن) کمتر است. دهلی‌نو در ماه می ۷۰۵ هزار و ۲۰۰ بشکه نفت در روز از ایران وارد کرده است.

هند که پس از چین، دومین واردکننده نفت ایران است از پالایشگاه‌های خود خواسته است تا به دنبال جایگزینی برای نفت ایران باشد چراکه ممکن است مجبور به کاهش شدید واردات نفت از تهران شوند.

آمریکا در ماه می از برجام خارج شد و اعلام کرد که تحریم‌های ایران را دوباره اعمال خواهد کرد.

هرچند پالایشگاه‌های دولتی هند خرید نفت از ایران را در ماه ژوئن افزایش دادند اما کاهش خرید از سوی پالایشگاه‌های خصوصی، میزان صادرات نفت ایران به هند در ماه ژوئن را کاهش داد.

بر اساس این آمار، پالایشگاه‌های دولتی هند حدود ۶۰ درصد ظرفیت پالایش این کشور که نزدیک به ۵ میلیون بشکه در روز است را به خود اختصاص داده‌اند. این پالایشگاه‌ها در ماه ژوئن به نسبت ماه می، حدود ۱۰ درصد بیشتر از ایران نفت خریدند. این میزان ۴۵۴ هزار بشکه در روز بوده است.

واردات نفت هند از ایران در بازه آوریل تا ژوئن ۲۰۱۸، سه ماهه نخست سال مالی هند (سه ماهه نخست ۱۳۹۷) نسبت به سه ماهه پیشتر از آن، حدود ۲۴ درصد رشد داشته و به روزانه ۶۴۷ هزار بشکه رسیده است.

واردات پالایشگاه‌های دولتی در طی همین مدت، بیش از دو برابر شده و به روزانه ۴۱۲ هزار بشکه رسیده است. این رقم برای سه ماهه پیشین برابر با روزانه ۱۹۱ هزار و ۷۰۰ بشکه نفت بوده است.

همچنین رسانه‌های هندی دیروز اعلام کردند، مسعود رضوانیان راه حقی، کاردار سفارت ایران در هند به مقام‌های این کشور هشدار داده است: «اگر هند نفت ایران را با کشورهایی چون عربستان، روسیه،عراق و آمریکا جایگزین کند، خود را از دیگر امتیازهای تهران به دهلی نو محروم می‌کند.»

وی که در مجلس هند حضور داشت، گفت ایران سعی کرده در مواقع لازم به دهلی نو در موارد راهبردی چون انرژی و خطوط اتصالی کمک کند اما وعده‌های سرمایه گذاری این کشور در توسعه بندر چابهار تاکنون محقق نشده است.

 

فارس/