تدوین ۱۰ برنامه برای مبارزه با قاچاق کالا

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در سال جاری که سال حمایت از کالای ایرانی است ۱۰ برنامه فوق العاده در نظر گرفته‌ایم و سازمان های مربوطه در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز ملزم به اجرا آن خواهند شد.

سردار علی مویدی خرم آبادی امروز در نشست خبری که در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد، با بیان اینکه امروز جنگ اقتصادی در جریان است، گفت: دشمن امروز از طریق قاچاق و قاچاقچی سعی می‌کند، از طریق ستون پنجم به اقتصاد ما لطمه بزند، اما آنچه در مقابله با این مسایل موثر است، تلاش برای آگاهی بخشیدن به مردم در جهت انزجار از مصرف کالاهای قاچاق و همیشه ترویج کالاهای تولید داخلی است.
رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ما از رسانه ها انتظار داریم تا روان جامعه را با انتشار برخی آمار و ارقام ملتهب نکنند، زیرا در دو سه ماه گذشته رقابتی در بین رسانه ها برای انتشار مطالب دیده می‌شود و متاسفانه نا آگاهانه و بعضا آگاهانه روح و روان جامعه با برخی اخبار آسیب دیده است .
مویدی با بیان اینکه اگرچه مسایل و مشکلاتی هست، گفت: اما برخی مسایلی که در رسانه ها اتفاق می‌افتد، به مصلحت نظام و اقتصاد و تجارت نیست .
وی افزود در سال ۹۷ رویکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تمرکز بر پیشگیری و کاهش تقاضا و مقابله موثر و بازدارنده و کاهش آسیب های مبارزه است.
مویدی اظهار داشت: کشورهای موفق در مبارزه با قاچاق کشورهایی بوده اند که با برنامه های خود میل به قاچاق و کاهش میل به فرهنگ قاچاقچی گری کم کرده اند.
مویدی خرم آبادی افزود: یکی از این برنامه ها استقرار و بهره برداری از سامانه های هوشمند با تمرکز به زیر سیستم های است که در این زمینه طراحی شده است که به عنوان مثال می توان طرح رجیستری را نام برد.
رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: دولت در سه یا چهار سال گذشته توجه ویژه به امر حاکمیت الکترونیک و فعال کردن سامانه ها در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشته و حدود ۸۰۰ میلیارد تومان در این بخش ها هزینه شده است و تا پایان سال شاهد اتفاقات خوبی در امر رجیستری خواهیم داشت.
وی گفت: تکمیل ویژه سامانه‌ها یکی از دستورات ویژه ریاست جمهوری به ستاد، است که در صورت وقوع این امر از دستاوردهای بزرگ خواهد بود.
مویدی گفت: در ۳ ماه گذشته ۴۰۰ پرونده قاچاق ارز داشته این که ارزش پرونده‌ها نزدیک ۲۵۰ میلیون دلار که توسط همکار آن در ناجا و واجا در حال پیگیری است.
وی افزود: در مجموع حدود ۲ میلیون دلار از این موارد به دست آمده است . از این ۴۰۰ پرونده حدود ۱۵ پرونده مهم وجود دارد که توسط ناجا و و واجا به صورت خاص با آنها برخورد می‌شود.

وی در مورد پرداخت اسکناس برای واردات به برخی شرکت‌ها گفت: این اشکال سیستمی است و باید از مسیر سنتی عبور کرد و گذر از شرایط سنتی به نوین کار سختی است.

 

فارس/