چگونه می توانیم فسنجانی لذیذ با مرغ درست کنیم؟ - مجله خانواده مرسی تی وی

چگونه می توانیم فسنجانی لذیذ با مرغ درست کنیم؟

فسنجان غذای بسیار پر طرفدار و دلچسب شمالی می باشد که در اکثر مناطق ایران با سبک های متفاوت تهیه می شود. برخی فسنجون را با گوشت قرمز درست می کنند و برخی با گوشت مرغ، در این چاره کار قصد داریم تا به شما طرز تهیه فسنجون با مرغ را به شما آموزش دهیم، با ما همراه باشید.
چی لازم دارم:
ران و سینه مرغ …………………………… ۳ قطعه
مغز گردو ………………………………….. ۱۵۰ گرم
پیاز ……………………………………….. ۱ عدد بزرگ
رب انار …………………………………… ۲ قاشق غذاخوری
شکر …………………………………….. ۱ قاشق غذاخوری
نمک ……………………………………… به اندازه کافی
روغن …………………………………….. ۳ تا ۴ قاشق
چطور بپزم:
پیاز را رنده ریز کنید روی حرارت بگذارید تا آب پیاز تبخیر شود سپس با روغن تفت دهید.
گردو را در آسیاب بریزید تا پودر شود. از تمام قسمتهای مرغ غیر از بال و گردن می توانید استفاده کنید.
بعد از تفت خوردن پیاز، گردو را ریخته با حرارت کم مرتب هم بزنید تا رنگ گردو تیره شود. رب انار را هم اضافه کنید و بعد از کمی تفت دادن، ۴ پیمانه آب بریزید.
حرارت زیر قابلمه را زیاد کنید تا آب بجوشد سپس شعله را کم کنید و اجازه دهید با حرارت ملایم ۱ تا ۲ ساعت بپزد تا گردو به روغن بیفتد.
در قابلمه دیگری مرغ را با ۳ تا ۴ قاشق روغن تفت دهید تا طلایی شود و با نصف استکان آب بپزید.
روغن را تا می توانید کم مصرف کنید چون گردو و مرغ هر دو، روغن پس می دهند و اگر روغن را زیاد بریزید خورشت چرب می شود. مرغ نبایستی له شود یا از هم برود بلکه مرغ را نیم پز بردارید چون بقیه پخت آن باید با گردو انجام شود.
برخی ران و سینه مرغ را به طور کامل در خورشت می اندازند و برخی برای خوردن آسان تر آن، قطعات مرغ را کوچک و اندازه جوجه کباب می کنند و سپس سرخ می کنند.
مرغ نیم پز، نمک و شکر را به گردو اضافه کنید. حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه دیگر زمان می خواهد تا خورشت جا بیفتد و غلیظ شود. این خورشت غلیظ تر از دیگر خورشت هاست.
تنظیم میزان رب انار و شکر باید به گونه ای باشد که مزه ترش و شیرین یا ملس دهد و در اصطلاح «می خوش‌» باشد. قبل از خاموش کردن اجاق حتماً خورشت را مزه کنید و مزه ترش و شیرین را تنظیم کنید. هنر ساخت فسنجان در تنظیم همین مزه است!
برخی فسنجان را به جای مرغ با کوفته ریزه تهیه می کنند و بیشتر می پسندند برای تهیه کوفته ریزه هم می توانید پیاز را رنده ریز کنید و آب پیاز را گرفته و در خورشت بریزید سپس گوشت چرخ کرده گوساله، ادویه، نمک و پیاز رنده شده را ورز دهید و به گلوله های کوچک و هم اندازه در آورید. کوفته ریزه ها را با روغن کم، تفت دهید و در ۲۰ دقیقه آخر پخت خورشت به آن اضافه کنید.
شما می توانید خورشت فسنجان را یک بار با مرغ و بار دیگر با کوفته ریزه امتحان کنید تا ببینید کدام را می پسندید.
در برخی از شهرها، به جای رب انار، از شیره انگور در فسنجان استفاده می کنند.
این خورشت لذیذ و آسان معمولا با پلو سفید صرف می شود. خصوصا در فصل سرد سال و برای نهار بسیار خوشمزه است نوش جان!!