یادداشت پروفسور کانادایی درباره فیلم “به وقت شام”

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در دهه مبارک فجر ۱۳۹۶ در تهران و برخی شهرهای دیگر کشور برگزار شد. فیلم سینمایی “به وقت شام” به کارگردانی «ابراهیم حاتمی کیا» از جمله فیلمهایی است که در بخش “سودای سیمرغ (سینمای ایران)” نمایش داده شد. این فیلم که به موضوع “مدافعان حرم” می پردازد، پس از کسب موفقیت در جشنواره، از نوروز امسال به اکران عمومی درآمد و موفقیت چشمگیری نیز در گیشه رسید.
این فیلم همچنین توجه نویسندگان و مخاطبان خارجی را نیز جلب کرده است.

آنچه در پی می‌آید یادداشتی است که پروفسور «تونی هال» استاد دانشگاه لت بریج کانادا درباره این فیلم کارگردان ارزشی سینمای ایران نوشته است:

«به وقت شام» فیلم جدید و پرهیاهویی که جنگ مقابل آنچه موسوم به دولت اسلامی است را نشان می‌دهد، شایسته مخاطب جهانی است. کارگردان «به وقت شام»، ابراهیم حاتمی‌کیا، دوربینش را به سوی رویارویی جنجالی شخصیت‌ها، باورها و نیروهای نظامی نشانه می‌گیرد.
باتوجه به این که فیلم در یک موسسه فیلمسازی پرکار در ایران تولید شده است، جای تعجب ندارد که دو تن از جذاب‌ترین شخصیت‌های فیلم، یک پدر و پسر ایرانی باشند. بابک حمیدیان با حسی از شجاعت و آرامش در نقش علی، پسری که در نیمه راه بازگشت به خانه، پشیمان شده و به صحنه نبرد بازمی‌گردد، به ایفای نقش می‌پردازد. بحران به دلیل شکست پالمیرا در سوریه شرقی مقابل دولت اسلامی به وجود آمده است.
دولت سلامی اغلب با عنوان ISIS شناخته می‌شود، داعش واژه‌ای فارسی و عربی برای شناساندن این سازمان بدنام است. از این رو، در نوشتار پیش رو من از واژه داعش استفاده خواهم کرد
علی و پدرش یونس، برای فراردادن گروهی سوری‌تبار از پالمیرا، تیم پروازی تشکیل می‌دهند. این پرواز باید از مسیر تروریست‌ها عبور کند. ستاره این سکانس یک فرد یا یک شخصیت خاص نیست، بلکه یک پروداکشن با تکنولوژی پیشرفته است. این تکنولوژی امکانی را فراهم ساخته که در آن بخش اعظم نبرد آغاز می‌شود.
من تاکنون یک نمایش سینمایی، به قوت آن تصاویری که با یک هواپیمای غول پیکر در «به وقت شام» به تصویر درآمده است، ندیده‌ام.
«به وقت شام» اولین فیلم درام با موضوع داعش است که من دیده‌ام. در این فیلم، داعش که در بخشی از جهان، مبدل به نیروی مهمی در حوزه ژئوپولتیک شده، نمایش داده می‌شود. به نظر من ابراهیم حاتمی کیا به داعش به عنوان باقی‌مانده افراط و انحطاط غربی می‌نگرد. اساسا بعضی از اعضای داعش غربی‌هایی هستند که با هدف تبلیغاتی به ظاهر اسلامی درآمده‌اند. حاتمی‌کیا برخی از آن‌ها را به عنوان نماینده رفتار فاسد اسلامی نشان می‌دهد.
«به وقت شام» به مسائل خاص خاورمیانه مربوط است و همچنین مشکلاتی که به شکل گسترده ای در زندگی بشری رایج است را مطرح می‌سازد.
به عنوان مثال، علی با مادر همسرش در چالش است تا توضیح دهد که چگونه میان کمک به دیگران در سرزمینی دور و مسئولیت در قبال خانواده خودش در فشار قرار گرفته است.
در «به وقت شام» جذابیت‌های بسیاری برای مخاطبان غیر ایرانی و علاقه‌مندان به ظهور دوباره ایران به عنوان محرک و اثرگذار در ژئوپولتیک جهانی وجود دارد.
ورود «به وقت شام» در صحنه جهانی بخشی از جریانی است که در آن ایران را در جایگاه حقیقی‌اش در بین مولدین اصلی فرهنگ در دهکده جهانی قرار می‌دهد.

جام نیوز/