نویسنده پایتخت: این سریال، قابلیت ساخت فصل ۶ را دارد

نویسنده سریال پایتخت گفت: در “پایتخت ۵” به دلیل نگارش “افسانه هزارپایان” و “دنگ و فنگ روزگار” متاسفانه نتوانستم این گروه را همراهی کنم. اگر قسمت بعدی در میان باشد با کمال میل همکاری خواهم کرد و پایتخت جزو افتخارات من است.
حسن وارسته فیلمنامه نویس سینما و تلویزیون درباره وضعیت آثار طنز گفت: به همه همکاران خودم در عرصه طنز احترام می گذارم ولی واقعا فیلم‌های طنز امروز مورد پسند من نیست البته فیلمسازان مقصر هم نیستند، به دلیل این که هزینه های تولید بالا رفته است.

وی در همین راستا افزود: فیلمنامه های پر حادثه و پرماجرا و پربازیگر، هزینه بر است بنابراین سرمایه گذاران خصوصی به سمت آثار ارزانتر و کم بازیگر می روند. متاسفانه کمدی‌ها بیشتر کلامی و موقعیتها کلیشه‌ای شده است و همکاران ما تمام تلاش خود را می کنند که اتفاقات جدیدی در طنز بیفتد اما به لحاظ سلیقه برخی از این آثار را دوست ندارم.

نویسنده قسمت دوم، سوم و چهارم سریال پایتخت درباره دلایل موفقیت پایتخت۵ در میان مخاطبان اظهار کرد: یک خانواده ملموس که مردم به راحتی با آن همذات پنداری می کنند، خاطرات جمعی مشترکی با آن دارند، زندگی شخصیتهای پایتخت شبیه زندگی همه ما است چون به نوعی مشابه آن اتفاقات برای ما هم اتفاق می افتد، همین مسئله باعث می شود که همه یک نوع همذات پنداری با نقش‌ها پیدا کنند، شخصیتها شیرین شوند و مخاطبان قصه های آن را پیگیری کنند.

وارسته ادامه داد: در سریال پایتخت به قصه ها و بکر بودن آنها توجه داشتیم و سعی کردیم در تمام قسمتهای پایتخت دنبال سوژه هایی برویم که هم کشش دراماتیک داشته باشد، هم بستر طنز را ایجاد کند. بازیگران و عوامل پایتخت همه با انگیزه و رغبت در این کار پوست انداخته اند و تماشاگر نیز در این کار همواره غافلگیر شده است، به عبارتی تلاش کرده ایم تماشاگر را با موضوعی واقعی روبه رو کنیم که برایش وقایع طراوت داشته باشد.

وی درباره این که سریال پایتخت تا چند قسمت می تواند قابلیت ساخت داشته و با استقبال مخاطب همراه شود توضیح داد: تا زمانی که قصه ها و سوژه ها وجود دارند می توان به ساخت پایتخت ادامه داد. بسیاری از سریالها در خارج از کشور تا فصل ۱۲ هم ساخته می شوند. تا زمانی که بستر مناسب باشد و شخصیتها طراوت لازم را داشته باشند قصه ادامه پیدا می کند، کما این که سیروس مقدم در مصاحبه خود گفته بود که مخاطب شناسی می کند، اگر تمایل به ادامه پایتخت باشد.

نویسنده “افسانه هزارپایان” تیم تولید پایتخت را کاربلد و جسور توصیف کرد و افزود: موفقیت پایتخت به دلیل حضور یک تیم بسیار قوی در تولید، تهیه، کارگردانی فهیم در قالب همکاری و انسجامی نادر در کنار درایت تهیه کننده ای به نام الهام غفوری است که برای تولید هزینه می کند و ترسی ندارد از این که قصه ها پرهزینه شود و برای تولید آنها به دنبال منابع مالی آن می رود و کاری می کند که همه اعم از گروه تولید، حمایت کننده و مخاطب راضی باشند. این نشان از درایت بسیار قوی پشت کار است. “پایتخت ۵” در عید نوروز مخاطبان بسیاری را پای تلویزیون نشاند. این مسئله مهمی است. فوت کوزه گری الهام غفوری و گروهش را خیلی از گروههای دیگر ندارند.

این نویسنده ادامه داد: بخشی از حاشیه ها که برای پایتخت وجود داشت از حسادتهایی بود که بخشی از دوستان و همکاران خود ما داشتند. وقتی یک گروه زحمت می کشد و با سختی کار قابل دفاعی تولید می کند به جای حمایت، ناجوانمردانه شروع به تخریب اثر می کنند.

وی با اشاره به دلیل غیبتش در پایتخت ۵ افزود: در “پایتخت ۵” به دلیل نگارش “افسانه هزارپایان” و “دنگ و فنگ روزگار” متاسفانه نتوانستم این گروه را همراهی کنم. اگر قسمت بعدی در میان باشد با کمال میل همکاری خواهم کرد و پایتخت جزو افتخارات من است.

این نویسنده درباره فعالیتهای خود توضیح داد: “افسانه هزارپایان” در مراحل پایانی تولید قرار دارد و تقریبا تنها ۲۰ درصد از آن باقی مانده و نگارش سریال نیز تمام شده است.”افسانه هزارپایان” در فصل اول به دلیل در خواست ناگهانی برای رساندن به آنتن تلویزیون و سراسیمگی، آن گونه که باید دیده نشد اما در دو فصلی که قرار است پخش شود قصه ها همان قصه هاست اما پیچیدگی آن بیشتر شده و شاهد ماجراهای بسیاری هستیم به خصوص در فصل سوم که فضای ماجراجویی و رمزآلودی در قصه وجود دارد در واقع به سمت شیرین شدن و حادثه ای شدن اثر رفته ایم که پرماجراتر است.

وارسته به دنگ و فنگ روزگار اشاره و بیان کرد: “دنگ و فنگ روزگار” در ۳۰ قسمت در روزهای پایانی توافق قرار دارد و فکر می کنم اواسط تابستان وارد پیش تولید می شود.موضوع “دنگ و فنگ” روزگار درباره خانواده ای است که از شهرستان چالشتر شهر کرد ۱۱ سال پیش به تهران کوچ کرده و در یکی از بافتهای قدیمی شهر ساکن می شوند. شرایط و اتفاقاتی می افتد که راز ۱۱ ساله این خانواده معلوم می شود. شخصیت اصلی این سریال اردشیر است که راز او ناخواسته برملا می شود.

وی در ادامه افزود: درباره انتخاب بازیگران سریال “دنگ و فنگ روزگار” چون در مرحله پیش تولید است نمی توانم چیزی بگویم. تا زمانی که خبر رسمی منتشر نشده است در مقام نویسنده اجازه ندارم درباره جزئیات فیلم حتی نام تهیه کننده و کارگردان مطلبی بیان کنم چون قطعا تهیه کننده روابط عمومی خواهد گذاشت و اولین خبر را به شکل رسمی اعلام خواهد کرد و پس از آن می توان درباره جزئیات آن صحبت کرد.

وارسته خاطرنشان کرد: نگارش “ایکس ۶” به پایان رسیده و تحویل بخش فیلمنامه حوزه هنری شد و در مرحله رایزنی برای انتخاب کارگردان است. آنچنان این روزها ترافیک کاری دارم که نمی رسم اثری را قبول کنم . یکی دو پیشنهاد شده اما هنوز قرارداد آن قطعی نشده است.

میزان/