جنگ اردیبهشتی امیر با مرد چشم‌آبی استقلال

رویارویی دو نماینده ایران در پلی‌‌آف لیگ قهرمانان کنار تمام حساسیت‌ها حضور حداقل یک نماینده از کشورمان در جمع هشت تیم برتر آسیا را قطعی می‌کند، اتفاقی که به جز ایران برای کره‌جنوبی هم رقم خورد تا از الان دو سهمیه از هشت سهمیه برتر لیگ قهرمانان به این دو کشور صاحب‌نام فوتبال قاره برسد اما اینکه این سهمیه به استقلال می‌رسد یا ذوب‌آهن، برمی‌گردد به جنگی که دو تیم با مربیان صاحب‌نام خود در اردیبهشت‌ماه پیش‌رو خواهند داشت.
ماهی پر از چالش و جنگ‌های تن به تن که می‌تواند سرنوشتی متفاوت برای طرفداران و در عین حال مربیان استقلال و ذوب‌آهن رقم بزند.
دومین تقابل آسیایی در پلی‌آف
استقلال و ذوب‌آهن در لیگ قهرمانان آسیا برای دومین بار مقابل هم در پلی‌‌آف‌ها صف‌آرایی می‌کنند؛ با این تفاوت که این بار رویارویی آنها در جدال حذفی یک‌شانزدهم است نه پلی‌‌آف ورود به مرحله گروهی. اولین تقابل این دو تیم در پلی‌‌آف ذوب‌آهن در بهمن سال ۹۰ رقم خورد؛ جدالی که شاگردان پرویز مظلومی با دو گل از سد ذوب‌آهن که با هدایت منصور ابراهیم‌‌زاده گام به میدان گذاشته بود، عبور کردند و به عنوان سومین سهمیه آن سال ایران به مرحله گروهی رسیدند.
یک ماه جنگ آتشین در ایران
هر دو تیم این روزها در لیگ برتر رقابت نفسگیر و طاقت‌فرسایی در راه رسیدن به نایب‌قهرمانی لیگ برتر دارند. جایگاهی که می‌تواند فصل را رؤیایی‌تر از همیشه برای آنها به پایان برساند و نمره قبولی را برای مربیان و بازیکنان به ثبت برساند از همین‌رو همسایه‌های لیگ برتری در جایگاه دوم و سوم که تنها یک امتیاز اختلاف با هم دارند، قبل از دو بازی رفت و برگشت مرحله پلی‌‌آف آسیا باید در دو هفته پایانی لیگ برتر نیز این جنگ غیرمستقیم را تجربه کنند. ذوب‌آهن این هفته با پرسپولیس روبه‌رو می‌شود و استقلال در هفته پایانی باید در سفر به اصفهان مقابل سپاهان در معرض سقوط قرار بگیرد.
قلعه آهنی «ژنرال» یا توپخانه آتشین «شفر»
ذوب‌آهن در شرایطی به عنوان تیم دوم گروه B جواز صعود به پلی‌‌آف را دریافت کرد که مقاومت آهنین آنها در تاشکند مقابل تیم تهاجمی لوکوموتیو با تمجیدهای زیادی از سوی کارشناسان AFC مواجه شد، جایی که سایت کنفدراسیون در تحلیل نحوه صعود شاگردان امیر قلعه‌نویی که با کمترین امتیاز ممکن در میان تمام صعودکننده‌ها طعم حضور در ۱۶ تیم مرحله نهایی را چشیدند، نوشت: «قلعه آهنی در تاشکند مانع عبور لوکوموتیو از تونل شد تا ذوب‌آهن شب تلخی را برای تاشکندی‌ها رقم بزند» اما درست در نقطه مقابل استقلال با وینفرد شفر تنها روی توانایی‌های تهاجمی بالا و توپخانه آتشینی که داشت، موفق شد در گروه مرگ لیگ قهرمانان با صدرنشینی و مقتدرانه راهی دور بعد شود تا رقابت دو تیم در پلی‌‌آف جذابیت‌های فراوانی داشته باشد.
تیام و تبریزی‌؛ موتورهای گلزنی
از جمع تیم‌های ایرانی صعود‌کننده به مرحله پلی‌‌آف دو بازیکن در جدول برترین گلزنان آسیا حضور دارند که شانس آقای گلی را برای خود زنده نگه داشتند، مهاجمانی که به عنوان موتور گلزنی در تقابل جدال آسیایی ایرانی‌ها نقش مهمی خواهند داشت. مامه بابا تیام سنگالی از استقلال و مرتضی تبریزی از ذوب‌آهن مهاجمان چهارگله آسیا هستند که جایگاه چهارم برترین گلزنان آسیا را کنار چند مهاجم سرشناس دیگر به خود اختصاص داده و تقابل آنها در دو بازی اردیبهشت‌ماه در اصفهان و تهران دیدنی خواهد بود. مهاجمانی که به عنوان امید اول گلزنی استقلال و ذوب‌آهن جنگ دیدنی با هم خواهند داشت تا هم زمینه صعود به جمع هشت تیم برتر آسیا را فراهم کنند، هم برای رسیدن به مدعیان آقای گلی خیز بلندی داشته باشند.
دوئل حیثیتی قلعه‌نویی با چشم‌آبی استقلال
آخرین تقابل امیر قلعه‌نویی با وینفرد شفر جنجال‌های فراوانی داشت، جدالی که شاگردان امیر در یک بازی پرافت و خیز در فولادشهر به سود خود به پایان بردند تا مرد چشم‌آبی نیمکت استقلال در کنفرانس مطبوعاتی بعد از این شکست تاکتیک ذوبی‌ها را زیر سؤال برده و مدعی شود که قلعه‌نویی با نمایش «بزن زیرش» استقلال را شکست داده است. اظهار نظری که خشم امیر را برانگیخت و باعث شد واکنش‌هایی از سوی او رقم بخورد تا جدال دو تیم که اولین تقابل آسیایی قلعه‌نویی با استقلال محسوب می‌شود، به جنگی حیثیتی تبدیل شود چون او که این بار به مرد چشم‌آبی روی نیمکت تیم محبوبش رسیده، اصلاً دوست ندارد کری‌های رایج را ببازد. در آن سوی میدان شفر هم در روزهایی که ماجرای تمدید قراردادش جنجال‌های زیادی رقم زده، خوب می‌داند برتری مقابل مردی که سه عنوان قهرمانی استقلال را به نام خود ثبت کرده، می‌تواند همچون سکوی پرتاب برای او در راه محبوبیت بیشتر تلقی شود ضمن اینکه انتقام آخرین شکست را نیز بگیرد.

خبر ورزشی/