انتقاد سیدحسن‌خمینی از سانسور و مانع‌تراشی برای رسانه‌ها

حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در همایش بین‌الملی «حقوق مردم و حکومت دینی در اندیشه امام خمینی(س)» که عصر روز چهارشنبه در پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی آغاز شده است، به مقوله «حق ادای تکلیف»پرداخت و اظهار کرد: اگر تکلیفی بر دوش انسان است، او این حق را دارد که جامعه شرایط ادای تکلیف را برایش فراهم کند. به عنوان مثال اگر ما مسلمانان مکلف به گزاردن نماز هستیم این حق را داریم تا شرایط اقامه این تکلیف توسط جامعه فراهم شود.
Image result for ‫سیدحسن خمینی در همایش بین‌الملی «حقوق مردم و حکومت دینی در اندیشه امام خمینی(س)»‬‎
وی در ادامه برخی از تکالیف شهروندان را برشمرد و با اشاره به تکالیفی همچون اهتمام به امور مسلمین و امر بمعروف و نهی از منکر و ضرورت ایجاد بستر مناسب برای ادای آن‌ها، تأکید کرد: نحوه قانونگذاری و برخورد حاکمیت با افراد جامعه نباید به گونه‌ای باشد که جلوی اعمال تکالیف توسط آنان گرفته شود؛ لذا اگر بگوییم همه باید به امور مسلمین حساسیت داشته باشند، کسی که احساس توانمندی در این زمینه می‌کند نباید از هیچ طریقى براى او ممانعت ایجاد شود؛ چراکه در واقع در مقابل انجام تکلیف از سوی او، محدودیت صورت گرفته است. اگر تکلیف داریم که به امور مسلمانان اهتمام داشته باشیم هیچ‌کس حق ندارد ما را نسبت به اعمال این تکلیف و توجه به مسایل جامعه محدود کند. هیچ‌کس حق ندارد ما را از اقدام براى تصحیح و تغییر جامعه به صلاح باز دارد و نیز اگر تکلیف امر به معروف و نهى از منکر داریم نباید کسى از نتایج آن بهراسد.
وی ادامه داد: اگر وظیفه داریم برای رسیدن به جامعه‌ای متعالی تلاش کنیم، بستر ادای این تکلیف آزادی بیان است  و کسی که از تحقق این بستر ممانعت می‌کند جلوی ادای تکلیف را گرفته است؛ گرچه در چنین حالتی، تکلیف از دوش فرد ساقط می‌شود اما اصل ضرورت انجام این تکلیف به قوت خود باقی خواهد بود. همان قانون گذارى که تکلیف را وضع مى کند به مکلف امکان عمل به آن را مى دهد و هر کسى که از آن ممانعت کند را بازخواست مى کند.
یادگار امام در همین زمینه گفت: اگر در کلام امام خمینی می‌‌بینیم که «زنان تکلیف دارند در حوزه اجتماعی حاضر شوند» آنان این حق را دارند که شرایط لازم برای حضورشان فراهم شود و اساسا جامعه باید، از چنان سلامتی برخوردار باشند که زنان بتوانند به تکلیف خود عمل کنند.
وی تأکید کرد: اگر می گوییم همه حق انتقاد دارند و اگر امام می گویند «انتقاد بلکه تخطئه از الطاف خفیه الهی است»، حق داریم که بتوانیم به این وظیفه عمل کنیم؛ اگر رسانه ها تکلیف دارند حقایق را  بگویند، مانعی نباید بر سر راه آنها باشد و از همین رو، سانسور باطل مانع عمل به تکالیف آنهاست.
وی در همین زمینه افزود: اگر رئیس جمهوری وظیفه دارد که قانون اساسی را اجرا کند باید توانایی آن را نیز داشته باشد زیرا وظیفه‌ای بر دوش او نهاده شده است و او حق دارد شرایط برایش مهیا باشد.
سیدحسن خمینی با اشاره به تأسیس حکومت اسلامی در ایران، یادآور شد: هر عاملی که جلوی افراد جامعه را برای عمل به تکلیف بگیرد، در واقع جلوی حق بزرگ ادای تکلیف را گرفته است.
وی با اشاره به حقوق فردی و جمعی اعضای جامعه، اظهار کرد: اگر نسبت به سرنوشت جامعه حساس هستیم باید ببینیم که مسئولان امکان اعمال این تکلیف را به افراد می دهند؟
وی در ادامه سخنان خود با بیان این‌که «امام خمینی آمده است تا جامعه بهتر از گذشته خویش باشد، نیل به این هدف را در گرو امکان ادای تکالیف دانست» و تأکید کرد: این همایش باید در جامعه اقدام به «گفتمان سازی» کند و آنقدر سخن خود را در جامعه بیان کند و نقد بشنود تا گفتمان آن به یک باور عمومی تبدیل شود.
سیدحسن خمینی گفت: اگر می‌خواهیم جامعه به تعالی برسد باید پاسدار حقوق یکدیگر باشیم و در این مسیر همه با هم گام برداریم.
وی «نهاد سازی» و «جریان سازی» را در کنار گفتمان‌سازی، به عنوان دیگر بایسته‌های اثرگذاری این همایش برشمرد و در پایان سخنان خود تأکید کرد: حق نه دادنی است، نه گرفتنی؛ بلکه حق فراگرفتنی و یاد دادنى است و اگر به حقوق خود توجه کنیم جامعه خوبی در انتظار ما خواهد بود.
آفتاب