فواید بازی با کودک دلبندتان

والدین باید در بازی آنها شرکت کنند و در کشف دنیای اطراف راهنمای آنها باشند. نکته قابل تأمل بعدی، فضای مناسب و کافی برای بازی کردن است. بچه‌ها به مکانی باز نیاز دارند. تا به سرعت حرکت کرده و در آن شاد باشند و مهارت حرکتی و تعادلی خود را بهبود بخشند. البته کودکان کوچک‌تر به فضای بسته‌تر و محدود‌تری نیاز دارند که در آنجا با اسباب‌بازی‌ها یا دوستانشان سرگرم شوند و خود، بازیشان را مدیریت کنند.

در اینجا به چند نکته سودمند برای والدین اشاره می‌کنیم
هنگام بازی کردن بچه‌ها با اسباب‌بازی، آنها را نگاه کنید. مهم نیست چگونه از وسایل بازیشان استفاده می‌کنند، شاید راهی تازه برای بازی کردن پیدا کرده باشند. پیام‌های کودک‌تان را دریافت کنید ممکن است او قادر به ایجاد ارتباط زبانی نباشد؛ اما شما قطعا می‌توانید با توجه به حالت‌های صورت، بدن و آواهایی که تولید می‌کنند به منظور او پی ببرید. بازی را تکرار کنید.
هر چه کودک بیشتر بازی کند، روش رویارویی با مشکلات را بهتر می‌آموزد و روند یادگیری‌اش تداوم می‌یابد. وقتی کودکی خودش کاری را انجام می‌دهد و تجربه می‌‌‌کند، بیش از زمانی یاد می‌گیرد که ما به او تذکر می‌دهیم و به خیال خودمان تربیتش می‌‌کنیم. برای بازی کودکان ارزش قائل شوید و با آنها در مورد بازیشان صحبت کنید. معمولا این جمله را کمتر از بزرگ‌ترها می‌شنویم که به کودکشان بگویند«خیلی از بازی کردن تو خوشم می‌آید.»
هنگامی که بچه‌ها نیاز دارند، در بازی با آنها سهیم شوید. اگر والدین همبازی کودکان شوند، بچه‌ها به اهمیت بازی پی می‌برند. برای کودکان محیط شادی فراهم کنید تا بتوانند در آن به کند و کاو بپردازند. اگر احساس می‌کنید، بازی کارآیی ندارد و یکنواخت شده است، نوع آن را تغییر دهید. هر زمان که فکر می‌کنید نیازی به مداخله شما در بازی وجود دارد، این کار را انجام دهید.
گاهی اوقات بچه‌های بزرگ‌تر هنگام مذاکره و تعامل با یکدیگر دچار اختلاف می‌شوند. در این هنگام که آنها قادر به حل کردن مشکل خود نیستند، والدین باید مداخله کنند. بزرگ‌ترها باید بازی‌هایی را که منجر به ایجاد اختلاف در بین کودکان می‌شود، بشناسند؛ همچنین وسایل بازی را از لحاظ ایمن بودن بررسی کنند و حتما به کودکان در مورد خطرات احتمالی و پنهان بازی‌ها هشدار دهند.

هنگام همبازی شدن با کودکان
مهربان باشید. همه بچه‌ها را در بازی شرکت دهید. در دسترس باشید. ساکت و آرام بمانید. صبور باشید. توجه داشته باشید. لباس مناسب به تن کنید. تن صدای خود را در حد متعادل نگه دارید. یادتان باشد شما مهم‌ترین ابزار بازی آنها هستید.
به عنوان یک فرد بالغ با وجود داشتن حق انتخاب، گاهی تصمیم‌گیری برای ما دشوار می‌شود.
برخورد اطرافیان هنگامی که از ما انتظار دارند توانایی تصمیم‌گیری داشته باشیم نیز در اعتماد به نفس ما موثر است. ارتباط میان قدرت تصمیم‌گیری و اعتماد به نفس، اتفاقی نیست که در دوران بزرگسالی رخ دهد، بلکه پایه‌های آن در دوره کودکی گذاشته می‌شود.
یکی از ارکان مهم شکل‌گیری شخصیت کودکان شناختن احتیاجات و احساسات خود و توجه به دیدگاه‌ها و احساسات اطرافیان است که همه این موارد را کودکان در خلال بازی کردن فرا می‌گیرند. بازی کردن لازمه رشد جسمانی و عصبی کودکان است. باید بدانید کودکان در هنگام بازی ظرفیت کمی برای تمرکز کردن دارند که ممکن است به نظر ما «عصبانیت بیش از حد» بیاید.
برای ایجاد محیطی دلنشین جهت بازی آنها بهتر است موضوعاتی مثل تلویزیون و یا افراد دیگر از محل بازی آنها دور باشد تا کودک هنگام بازی کردن تمرکز داشته باشد. همبازی شدن با بچه‌ها راه و روش مخصوص به خود را دارد باید به عبارت کلیدی، درنگ کردن، نگاه کردن و گوش کردن، در بازی با کودکان توجه داشته باشیم. اغلب والدین هنگام بازی زیاد صحبت می‌کنند.
اما نباید فراموش کنیم که هدف، شریک شدن در بازی است، نه حرف زدن و آموزش دادن هنگامی که سعی در کنترل بچه‌ها داریم. نوعی حس ترس به آنها القا می‌کنیم. همیشه به یاد داشته باشیم که ما در بازی به فرزندمان ملحق می‌شویم و نباید آنها را مجبور به اطاعت کردن از خودمان کنیم. مهارت‌های زیادی برای ایمن و سالم ماندن والدین و بچه‌ها در بازی وجود دارد که برخی از آنها مربوط به جنبه‌های جسمی و بعضی مربوط به جنبه‌های احساسی هستند. اما چشمگیرترین جبنه در این میان عشقی است که بین والدین و کودکان رد و بدل می‌شود.

مزایای احساسی- رفتاری بازی
– کاهش احساس ترس، عصبانیت، اضطراب و تحریک‌پذیری ایجاد احساس شادی، صمیمیت و ارزش دادن به خود بهبود انعطاف‌پذیری
– افزایش آرامش و تطابق با محیط و شرایط و چگونگی برخورد با تغییرات کاهش برخوردهای تهاجمی کودکان آشنایی با پدیده التیام جراحات فیزیکی بدن

مزایای اجتماعی بازی
– افزایش احساس پذیرش از سوی دیگران
– افزایش حس شراکت خلق موقعیت‌های اختیاری و انتخاب کردن کاهش حس انتقام‌جویی آموختن مهارت‌های غیرکلامی و زبان بدن افزایش تمرکز

مزایای فیزیکی- جسمانی
– احساسات مثبت سطح ایمنی، بهبود عملکرد غدد داخلی و سیستم قلبی- عروقی
– کاهش استرس، خستگی و افسردگی افزایش تحرک، همکاری و انعطاف‌پذیری
با زیر نظر گرفتن کودکان هنگام بازی، می‌توانیم به استعدادهای آنها پی ببریم تا در آینده تلاش‌مان را در جهت بارور کردن آنها به کار گیریم.

زندگی آنلاین/